Agjencia Zhurnal.mk.

Dënohet me 22 vjet e gjashtë muaj burgim vrasësi i George Floyd

Derek Chauvin, ish-polic i qytetit Mineapolis të SHBA-së, u dënua me 22 vjet e gjashtë muaj burgim për vrasjen e afrikano-amerikanit, George Floyd, në maj të vitit të kaluar.

 

Vendimin e shpalli një gjykatë në Minesota. Gjykatësi, Peter Cahill, tha se dënimi pasqyron “mizorinë” e vrasjes.

“Dhimbja është ndjerë në të gjithë vendin, por më e rëndësishmja është që duhet ta njohim dhimbjen e familjes Floyd”, tha ai.

Prokurorët kishin kërkuar që ai të dënohet me 30 vjet burgim.

Para shpalljes së dënimit, ish-oficeri i policisë, Derek Chauvin ofroi “ngushëllimet” e tij familjes së George Floyd.

Chauvin, në muajin prill, u shpall fajtor për vrasjen.

Floyd, 46-vjeçar, afrikano-amerikan, është vrarë nga zyrtari i bardhë policor, i cili i ka bërë presion me gju në qafë për më shumë se nëntë minuta gjatë procedurës së arrestimit. Ngjarja ka ndodhur në muajin maj të vitit 2020.

Vdekja e tij kishte nxitur protesta kundër racizmit dhe dhunës policore në një mori qytetesh në Shtetet e Bashkuara dhe më larg, si dhe ka shtyrë përpara përpjekjet për reforma policore në nivel kombëtar.

Related posts

Joe Biden: SHBA rikthehet në tryezën e diskutimeve për klimën

N E

Zbulim misterioz në Planetin e Kuq, sonda e NASA-s filmon në Mars diçka që ngjan me një tunel të fshehtë

D V

Në trazirat në Uzbekistan humbën jetën 18 njerëz

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More