Agjencia Zhurnal.mk.

Debutimi perfekt i Astera Tuhinës me Washington State Cougars

Basketbollistja e talentuar e Kosovës, Astera Tuhina ka shkëlqyer në debutim.

Në ndeshjen e parë për këtë edicion, skuadra e saj, Washington State Cougars shënoi fitore ndaj Loyola Marymont Lions me shifrat 41:93.

 

Astera për 25 minuta kishte shtatë pikë, tetë asistime, gjashtë kërcime dhe topa të vjedhur. Ajo theu edhe rekordin si debutuesja me më shumë asistime.

Tuhina gjatë verës kaloi Washington State Cougars në SHBA, në NCAA Divizion 1.

Trajnera e Washington State, Kamie Ethridge kishte vetëm fjalë të mira për debutimin e Asterës.

“Nuk mund të jem më shumë e emocionuar. Si basketbolliste e re është adaptuar shumë mirë. Nuk e ka pasur shumë vështirë të ambientohet në skuadrën e re. Edhe kur ka presion, ajo gjen mënyra për tu liruar, ka ritëm, ka gjuajtje të mirë, por ka inteligjencë shumë të lartë. Besoj se do të përmirësohet edhe më shumë. Ne kemi nevojë për një organizatore si ajo”, ka thënë Ethridge.

Related posts

Ballkani fiton pa telashe ndaj Malishevës, shton presionin te Drita

Lea Muslija

Dembele dhe Barcelona afër marrëveshjes

D V

Betim Fazliji: Do të vijnë edhe shumë fitore të tjera, jemi gati për Greqinë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More