Agjencia Zhurnal.mk.

Debat i ashpër në talkSPORT për Tripper se për çfarë kaloi te Newcastle

Kieran Trippier ngriti shumë debat kur përfundoi kalimin e tij nga Atletico Madrid te Newcastle United këtë javë.

 

Është e lehtë të kuptosh pse shumë tifozë janë të hutuar kur anglezi ka ndërruar një që luan në Ligën e Kampionëve,me një që lufton për mbijetesë kampionat.

Sidoqoftë, debati nuk është aq i thjeshtë sa ai me Trippier që ka disa faktorë të tjerë, shumë prej të cilëve janë dukshëm të natyrës njerëzore, për t’u marrë parasysh kur ai vulosi rikthimin e tij në Ligën Premier.

Trippier kalon në Newcastle

Një nga arsyet më të përhapura ka të bëjë me situatën e tij familjare, por ka gjithashtu debat nëse Trippier kaloi te The Magpies për para.

Tani, është e rëndësishme të theksohet se edhe në një botë ku është kështu, kjo nuk është aspak një gjë e natyrshme e keqe. Që të mos harrojmë se edhe futbollistët janë njerëz.

Por, pavarësisht se Trippier ka dhënë një përgjigje shumë të qartë mbi këtë temë në konferencën e tij për shtyp në Newcastle të premten, të cilën do ta shqyrtojmë më vonë, është e qartë se debati ka nisur prej disa kohësh.

p1fosa631gosn13lo1c2f9vmlebg.jpg

Debati i nxehtë mes Jordan dhe Sinclair

Në fakt, vetëm pak ditë përpara se boja e stilolapsit të thahej në kontratën e Trippier në St. James Park, Trevos Sinclair dhe Simo Jordan kishin argumente të ashpra mes tyre.

Ndërsa, Sinclair mundohej të sqaronte sekalimi i Tripper te Newcastle ishte për shkak të historisë së klubit dhe projektit tëri, Jordan dukej plotësisht i bindur se Trippier kishte kapur paratë.

Debati në talkSPORT ishte vërtet i zjarrtë, me dyshen që debatuan gjatë gjithë kohës për kalimin e mbrojtësit.

Sinclair: “Pse duhet të ketë të bëjë me paratë? Është një klub futbolli fantastik. Ju kujtohet kur luanin Les Ferdinand, Ginola, Asprilla. A nuk mendoni se kjo është ajo që ata do të përpiqen dhe të bëjnë përsëri?”.

Jordan: “Sigurisht që janë, sepse kanë një thes të madh parash. Por, për Trippierin, ai shkon për një arsye dhe vetëm një arsye. Paketa ekonomike i përshtatet në këtë fazë të karrierës së tij. Ky është fundi i diskutimit”.

p1fosa05s81vb61qki6vveu21l55b.jpg

Sinclair: “Pra, pse nuk shkon në Kinë? Hesht Simon, ti po flet kot. Ai do të shkonte në Kinë nëse donte para”.

Jordan: “Unë do t’ju jap një përgjigje për këtë pyetje Trevor, ndërsa unë jam duke folur për mbeturina. Për shkak se kinezët i kanë kufizuar pagat, shkoni të bëni disa kërkime përpara se të akuzoni njerëzit se ‘flasin mbeturina’”.

Sinclair: “Ata ende do t’i jepnin atij një shumë të majme parash”.

Jordan: “Ata nuk do ta bënin”.

Sinclair: “Ata do ta bënin”.

Jordan: “Ai nuk do t’i afrohej asaj që po merr në Neëcastle. Kjo është arsyeja pse ata nuk do të shkojnë më në Kinë Trev, shko bëj kërkimin tënd dhe kthehu me një argument të vlefshëm”.

Sigurisht që ishte një argument i vlefshëm për kokoshka ku Jordan goditi shumë nga grushtet më të mëdha, pavarësisht nëse instinktet e tij që Trippier ka zgjedhur për paketën financiare janë të drejta apo jo.

A u transferua Trippier për para te Newcastle?

Sipas Mirror, Trippier u përgjigj kur u pyet nëse u transferua në Newcastle për paratë: “Unë luftoj për fanellën. Njerëzit kanë të drejtë për mendimin e tyre”.

“Gjëja më e rëndësishme ishte që familja ime të kthehej në Angli dhe veçanërisht në veri. Nëse njerëzit thonë se është për para, ata mund të kenë mendimin e tyre, por unë kam arsyet e mia”.

Sigurisht, Trippier nuk do të thoshte saktësisht se ai ishte bashkuar për paratë, kështu që ka të ngjarë të ketë qenë një faktor, por gjëja e rëndësishme për të mbajtur mend është se nuk është diçka për t’u stigmatizuar. 

Related posts

Një Barcelonë për 10 vite – katalunasit e kanë siguruar të ardhmen me disa super talente që i kanë në dispozicion

D V

Suedia shumë e fortë për Kosovën, mposhtemi me tre gola në “Friends Arena”

D V

Vendimi i qëlluar Carlo Ancelottit për David Alaban – do të luajë vetëm në qendër të mbrojtjes si pasardhës i Sergio Ramos

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More