Agjencia Zhurnal.mk.

Dashtevski: Dyqind terminalet për leximin e shenjave të gishtërinjve nesër do të dërgohen nga kompania “Dermalog

Shkup, 24 gusht – Dyqind terminalet për leximin e shenjave të gishtërinjve nesër do të dërgohen nga kompania “Dermalog” e Gjermanisë në Shkup, ndërsa pasi të kalohen të gjitha formalitetit doganore, me siguri të hënën aparatet do të jenë në zyrat e KSHZ-së, ku duhet të kryhet pranim- dorëzimi, ka deklaruar për MIA-n, kryetari i KSHZ-së, Aleksandar Dashtevski.

 

Pas terminalet do të arrijnë në vend, inxhinierë të dërguar nga “Dermalog” do të bëjnë trajnimin për përdorimin e tyre, pastaj ai trajnim do të praktikohet edhe në planin për edukimin të KSHZ-së.

Dashtevski është decid se gjithçka do të jetë gati për zgjedhjet lokale të caktuara më 17 tetor pasi ka dy muaj deri në zgjedhje.

Në zgjedhjet lokale në vend për herë të parë votuesit do të identifikohen me leximin e shenjave të gishtërinjve. Për furnizimin e terminaleve si dhe sistemin e përgjithshëm dhe mbajtjen e tyre për katër ciklet e ardhshme është nënshkruar marrëveshje me kompaninë gjermane “Dermalog”.

Deri më një tetor në vend në mënyrë sukcesive duhet të arrijnë 4000 terminale për zgjedhjet.

Related posts

Dibranët e BDI-së lusin Artan Grubin t’u sjell fitore si në Tetovë e Gostivar

Redaksia

Përfundoi takimi i kryeministrit Zaev me partitë politike në qeveri

D V

Osmani: Priten rezultate edhe nga Maqedonia e Veriut edhe nga Bullgaria

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More