Agjencia Zhurnal.mk.

Daimler: Modelet e reja do të jenë vetëm elektrike

Gjiganti gjerman i automjeteve po përgatit plane të mëdha.

 

Kompania gjermane Daimler, prodhuesi i automjeteve Mercedes-Benz, njoftoi se planifikon të investojë më shumë se 40 miliardë euro në zhvillimin e automjeteve elektrike nga viti 2022, në mënyrë që deri në vitin 2030 të jetë gati për tregun e veturave plotësisht elektrike.

Kompania ka në plan të hapë tetë fabrika baterish, një pjesë kryesore për modelet elektrike.

Kjo është një shenjë se sektori i automobilave po braktis me shpejtësi karburantin tradicional ndërsa rregullat mjedisore janë forcuar.

Daimler deklaroi se deri në vitin 2025, të gjitha modelet e reja do të jenë vetëm me vetura elektrike, por nuk njoftoi kur planifikon të ndalojë prodhimin e veturave me motorë klasikë me djegie të brendshme.

Related posts

Është një garë kamionësh dhe garuesi “më i vogël” ka një motor 5.0 litërsh

D V

Këto janë gjërat më të rëndësishme që duhet pasur parasysh kur blini një makinë të përdorur

D V

Mijëra vetura të reja “rreziten” në Kanada, për gjithçka është fajtor stuhia – tani askush nuk e di çfarë do të ndodhë me to

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More