Agjencia Zhurnal.mk.

Dacia 1300 apo BMW 335d xDrive?

Një prej simboleve të “Luftës së Ftohtë” padyshim se është Dacia 1300, që ishte bazuar në teknologjinë e Renault 12 dhe kishte për qëllim motorizimin e Rumanisë, por kjo Dacia 1300 ka disa modifikime krahasuar me versionin serik që del nga shiriti prodhues i fabrikës.

 

Bëhet fjalë për modelin e përgatitur për gara, që nën kapak ka motorin 1.8 turbo-benzinë që prodhon plotë 500 kuaj-fuqi, e fuqia motorike bartet në të katër rrotat (4×4).

Kundërshtar i denjë i Dacias në një garë ishte BMW 335d xDrive F31, që gjithashtu është modifikuar nga VPP Team dhe prodhon 312 kuaj-fuqi.

Kujtojmë që bëhet fjalë për motorin që fuqinë e bartë në të katër rrotat, dhe ka një ndërrues automatike prej tetë shpejtësive që shpejtësinë nga 0-100 e arrin për 4.8 sekonda.

Më poshtë ju sjellim garën mes gjigantit gjerman dhe Dacias, se kush ka fituar në këtë betejë mund ta ndiqni videon e publikuar më poshtë.

Related posts

Bentley Bentayga me rrota me fibra karboni

D V

General Motors lanson në Kinë një makinë të vogël qyteti të konvertueshme

lina

Maserati MC20 paketon performancë më të madhe me përditësimin DMC

lina

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More