Agjencia Zhurnal.mk.

CSTO do të vendosë trupa paqeruajtëse në Kazakistan

Këshilli i Sigurisë Kolektive të CSTO-së (Armenia, Rusia, Uzbekistani, Taxhikistani dhe Kirgistani) ka vendosur të dërgojë paqeruajtës në Kazakistan.

Kështu deklaroi kryeministri i Armenisë, Nikol Pashinyan, i cili më tutje tha se trupat do të qëndrojnë për një kohë të kufizuar deri sa të stabilizohet situata në atë vend.

Sipas presidentit kazak Kasim Jomart Tokayev, bandat kapën pesë aeroplanë në qytetin më të madh të Kazakistanit, duke përfshirë edhe aeroplanë të huaj.

Ղազախստանի հանրապետության նախագահ Կասիմ-Ժոմարդ Տոկաեւի դիմումի հիման վրա եւ Ղազախստանի ազգային անվտանգությանը եւ…

Posted by Nikol Pashinyan / Նիկոլ Փաշինյան on Wednesday, January 5, 2022

Vazhdojnë trazirat dhe grabitjet në kryeqytetin Almaty ndërsa policia ka nisur një operacion të posaçëm antiterrorist.

Kujtojmë se trazirat filluan disa ditë më parë pas shtrenjtimit të çmimit të gazit dhe karburanteve.

Ndryshe, qeveria ka dhënë dorëheqje ndërsa deri më tani raportohet për dhjetëra të vdekur.

Related posts

OKB kërkon opinionin e Gjykatës Ndërkombëtare për pushtimin e paligjshëm të Palestinës nga Izraeli

Xh M

Ukraina mohon të ketë sulmuar depozitat e karburantit brenda Rusisë

Xh M

Finlandezët kryesojnë listën e më të lumturve, ku renditen shqiptarët?

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More