Agjencia Zhurnal.mk.

COVAX do të dërgojë vaksina në zonat e konfliktit

Shtetet e Bashkuara kanë ndërmjetësuar një marrëveshje në mes të kompanisë Johnson & Johnson dhe programit COVAX për shpërndarje të vaksinave kundër koronaviurusit në zonat e konfliktit.

 

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka bërë të ditur marrëveshjen më 10 nëntor, në një takim virtual të ministrave të jashtëm të shumë vendeve të botës, për të diskutuar për pandeminë e koronavirusit.

“Neve na duhet t’i sigurojmë njerëzit që nuk kanë qasje në vaksina nga fushatat qeveritare se nuk i kemi lënë jashtë përpjekjeve tona. Ata duhet të mbrohen po ashtu”, ka thënë Blinken.

Marrëveshja nënkupton se vaksinat e kompanisë J&J mund të shpërndahen në zonat e konfliktit nga organizatat, përveç qeverive.

Komiteti Ndërkombëtar për Kryqin e Kuq e ka mirëpritur vendimin, duke e quajtur “hap pozitiv”.

COVAX është program i Kombeve të Bashkuara që synon të furnizojë me vaksina vendet me të ardhura të ulëta.

Zyrtarët nuk kanë bërë të ditur se në cilat vende do të dërgohen vaksinat.

Related posts

Imazhet satelitore tregojnë situatën kaotike në aeroportin e Kabulit, pas ardhjes në pushtet të talebanëve

Redaksia

Tre adoleshentë finlandezë u dënuan pasi rrahën për vdekje nxënësin 16-vjeçar

D V

Biden parashikon se Rusia “do të lëvizë” drejt Ukrainës

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More