Agjencia Zhurnal.mk.

Coronavirusi mund të ketë vrarë 80-180 mijë punonjës shëndetësorë, thotë OBSH

COVID-19 ka prekur rëndë stafin e kujdesit shëndetësor dhe mund të ketë vrarë midis 80 mijë dhe 180 mijë, thotë Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH).

 

Punonjësit e kujdesit shëndetësor duhet të kenë përparësi për vaksinat, tha kreu i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus dhe ai kritikoi padrejtësinë në shpërndarjen e vaksinave.

Vdekjet kanë ndodhur midis janarit 2020 dhe majit të këtij viti, raporton bbc.

Më parë, një zyrtar tjetër i lartë i OBSH -së paralajmëroi se mungesa e vaksinave mund të shihte që pandemia të vazhdojë edhe vitin e ardhshëm.

Vlerësohet se ka rreth 135 milionë punonjës të kujdesit shëndetësor në mbarë botën. Më pak se një në 10 punonjës të kujdesit shëndetësor u vaksinuan plotësisht në Afrikë, tha ai, krahasuar me tetë në 10 në vendet me të ardhura të larta.

Më pak se 5 për qind e popullsisë së Afrikës janë vaksinuar, krahasuar me 40 për qind në shumicën e kontinenteve të tjera.

Shumica dërrmuese e vaksinave virusit në përgjithësi janë përdorur në vendet me të ardhura të larta ose me të ardhura mesatare të larta. Afrika përbën vetëm 2.6 për qind të dozave të administruara globalisht.

Related posts

Rufetë pushtojnë Indinë/ Në 24 orët e fundit la 38 të vdekur

N E

Izraeli i bën thirrje OKB-së ta mbajë përgjegjës Iranin

D V

Rusia nis me dhënien e dozave përforcuese të vaksinave

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More