Agjencia Zhurnal.mk.

Coca Cola pa sheqer po ndryshon recetën tradicionale – Pija po vjen me shije krejtësisht të re

Nëse jeni një adhurues i madh i Coca-Cola pa sheqer, ju duhet ta mbani veten: Receta për pijen tuaj të dashur po ndryshon.

 

Coca-Cola njoftoi sot se po ndryshon recetën në një përpjekje për ta bërë pijen më të shijshme. Kanaçet e produktit gjithashtu do të duken të ndryshme – të gjitha të kuqe, në vend se të kuqe dhe të zeza.

Masa vjen ndërsa Coca-Cola përqendron burimet e saj në produktet e markës tregtare, duke përfshirë Coke, Coke Zero Sugar dhe Diet Coke pasi ndërpreu disa marka të vështira. Kompania shpreson që versioni i azhurnuar i Coke Zero Sugar do të tërheqë më shumë konsumatorë, raporton cnn.

“Pavarësisht nga suksesi i saj i jashtëzakonshëm, Coca-Cola Zero Sugar ende përfaqëson një përqindje relativisht të vogël”, të markës Coke, tha CEO James Quincey gjatë një thirrje analisti në muajin prill duke diskutuar rezultatet e tremujorit të parë.

“Receta e përmirësuar e sjell shijen e saj edhe më afër asaj [të] Coca-Cola ikonike”, tha ai, duke shtuar se “kjo u ndikua nga dëshira e konsumatorëve dhe përqendrimi ynë në përmirësimin e vazhdueshëm”.

Versioni i ri, i cili do të zëvendësojë atë aktual, do të dalë në Shtetet e Bashkuara këtë muaj dhe më pas në shtator në Kanada. Coca-Cola tashmë ka azhurnuar produktin në disa tregje ndërkombëtare, ku disa klientë pyesin pse Coke e kanë ngatërruar me pijen e tyre të dashur.

Coke nuk tha saktësisht sesi po ndryshonte recetën në Shtetet e Bashkuara, por vuri në dukje se versioni i ri duhet të ketë shije “më freskuese dhe të shijshme”. Në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada, të dy versionet e vjetra dhe të reja përdorin të njëjtët përbërës, aspartame dhe acesulfame K, për të ëmbëlsuar produktin. Ëmbëltuesit e ndryshëm përdoren në tregje të tjera në të gjithë botën.

Coca-Cola filloi për herë të parë Coke Zero në vitin 2005. Dy vite më pas, ajo ndryshoi recetën e produktit dhe e ri-markoi si Coca-Cola Zero Sugar. Në atë kohë, ndryshimi ishte shqetësues edhe për disa pije.

Në fund të fundit, megjithatë, duket se klientët e kanë përqafuar pijen. Në vitin 2020, produkti u rrit me 4 për qind të vëllimit, duke ndihmuar në rritjen e markës Coke në përgjithësi. Dhe në tremujorin e parë të vitit 2021, Coca-Cola Zero Sugar u rrit me 8 për qind të vëllimit.

Related posts

Drejtori i CIA-s takohet me Talebanët, ndërsa rritet vala e të evakuuarve nga Afganistani

N E

BE regjistron rënie të numrit të vdekjeve të lidhura me ndotje të ajrit

D V

Angela Merkel: Duhet të vazhdojë dialogun me talebanët

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More