Agjencia Zhurnal.mk.

Çmimet ‘The Best’ – FIFA publikon nominimet për lojtarin, trajnerin dhe portierin e vitit

FIFA e ka publikuar listën e kandidatëve në kategori të ndryshme për ceremoninë e ndarjes së çmimeve, ‘The Best’.

 

Evenimenti i madh i futbollit ndërkombëtar do të mbahet më 17 janar të vitit të ardhshëm, kur do të ndahen çmimet për më të mirët.

Në vijim është lista e plotë me nominimet për ‘The Best FIFA Football Awards’:


Futbollistja më e mirë

Stina Blackstenius (Suedi/BK Hacken)
Aitana Bonmati (Spanjë/FC Barcelona)
Lucy Bronze (Angli/Manchester City WFC)
Magdalena Eriksson (Suedi/Chelsea FC Women)
Caroline Graham Hansen (Norvegji/FC Barcelona)
Pernille Harder (Danimarkë/Chelsea FC Women)
Jennifer Hermoso (Spanjë/FC Barcelona)
Ji Soyun (Republika e Koresë/Chelsea FC Women)
Sam Kerr (Australi/Chelsea FC Women)
Vivianne Miedema (Holandë/Arsenal WFC)
Alexia Putellas (Spanjë/FC Barcelona)
Christine Sinclair (Kanada/Portland Thorns FC)
Ellen White (Angli/Manchester City WFC)

Futbollisti më i mirë

Karim Benzema (Francë/Real Madrid)
Kevin De Bruyne (Belgjikë/Manchester City)
Cristiano Ronaldo (Portugali/Juventus/Manchester United)
Erling Haaland (Norvegji/Borussia Dortmund)
Jorginho (Itali/Chelsea)
N’Golo Kanté (Francë/Chelsea)
Robert Lewandowski (Poloni/Bayern Munich)
Kylian Mbappé (Francë/Paris Saint-Germain)
Lionel Messi (Argjentinë/Barcelona/Paris Saint-Germain)
Neymar (Brazil/Paris Saint-Germain)
Mohamed Salah (Egjipt/Liverpool)

Trajneri më i mirë i ekipit të femrave

Lluis Cortes (Spanjë/FC Barcelona)
Peter Gerhardsson (Suedi/ekipi përfaqësues i Suedisë)
Emma Hayes (Angli/Chelsea FC Women)
Beverly Priestman (Angli/ekipi përfaqësues i Kanadasë)
Sarina Wiegman (Holandë/ekipi përfaqësues i Holandës/ekipi përfaqësues i Anglisë)

Trajneri më i mirë i ekipit të meshkujve

Antonio Conte (Itali/Inter/Tottenham Hotspur)
Hansi Flick (Gjermani/Bayern Munich/Ekipi përfaqësues i Gjermanisë)
Pep Guardiola (Spanjë/Manchester City)
Roberto Mancini (Itali/Ekipi përfaqësues i Italisë)
Lionel Sebastian Scaloni (Argjentinë/Ekipi përfaqësues i Argjentinës)
Diego Simeone (Argjentinë/Atletico Madrid)
Thomas Tuchel (Gjermani/Chelsea)

Portierja më e mirë

Ann-Katrin Berger (Gjermani/ Chelsea FC Women)
Christiane Endler (Kili/Paris Saint-Germain /Olympique Lyonnais)
Stephanie Lynn Marie Labbe (Kanada/FC Rosengard /Paris Saint-Germain)
Hedvig Lindahl (Suedi/Atletico de Madrid Femenino)
Alyssa Naeher (SHBA/Chicago Red Stars)

Portieri më i mirë

Alisson Becker (Brazil/Liverpool )
Gianluigi Donnarumma (Itali/Milan /Paris Saint-Germain)
Edouard Mendy (Senegal/Chelsea)
Manuel Neuer (Gjermani/Bayern Munich)
Kasper Schmeichel (Danimarkë/Leicester City)

Related posts

Hidhet shorti për play-offin e Kupës së Botës, Italia dhe Portugalia mund të përballen mes vete

D V

Presidenti i KOK-ut, Krasniqi: Faleminderit Majlinda që na e hape rrugën

D V

Reagon Xhaka: Fitorja është për të gjithë ju

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More