Agjencia Zhurnal.mk.

Cilat janë pasojat pas pirjes së tepër

Mënyra më e mirë për të parandaluar një dhimbje koke është të shmangni pirjen e tepërt dhe të qëndroni të hidratuar… por kjo nuk është këshillë e dobishme kur jeni shtrirë në shtrat duke u ndjerë i lodhur të nesërmen.

 

Nëse ndiheni keq pasi keni pirë shumë, ka disa gjëra që mund të bëni për t’u ndjerë më mirë, sipas përdoruesit të TikTok dhe ofruesit të kujdesit shëndetësor Octavian Mihai, @antiagingpa në TikTok.

AI ka zbuluar saktësisht se si mund të shmangni një dhimbje dhe lodhje në katër hapa, dhe të gjitha këto janë gjëra shumë të lehta për tu mbajtur mend.  Përdoruesi paralajmëroi: “Mos harroni, doza e bën helmin! Pra, sa më pak të pini, aq më mirë do të jeni të nesërmen”.

Sidoqoftë, edhe nëse keni festuar shumë, përsëri mund t’i përmirësoni simptomat tuaja në mëngjes me këto katër hapa:

Ujë

Pasi të keni pirë alkool, trupi juaj është i dehidruar, kështu që prodhon hormone që e bëjnë veshkën tuaj të mbajë ujë. Kjo rrit presionin tuaj të gjakut dhe mund t’ju sjellë një dhimbje koke, një nga simptomat më të këqija pas pirjes.

Ai shpjegoi: “Mëlçia juaj gjithashtu po përpiqet në mënyrë aktive të prishë alkoolin nga nata e kaluar, duke krijuar kimikate të quajtura tromboksane gjatë procesit. Është kjo rritje e tromboksaneve që çon në simptoma të ngjashme me gripin si të përziera, të vjella dhe diarre. Kur pini alkool, ju gjithashtu dehidroheni dhe humbni elektrolite që mund të çojnë në një dhimbje koke në mëngjes”.

Për të zgjidhur këtë problem, Octavian rekomandon të pini shumë ujë me kripë ose elektrolite para, gjatë dhe pas festës për të rihidratuar dhe parandaluar ose ndaluar një dhimbje koke.

Vezët

Një mëngjes i mirë do t’ju ndihmoj në mëngjes, veçanërisht nëse përfshin vezë. Octavian tha: “Për të përpunuar alkoolin, mëlçia juaj digjet nëpër kolezinat e saj dhe depozitat e antioksidantëve, duke rritur tromboksanet gjatë procesit. Hani vezë për të mbushur nevojat tuaja të kolinës”.about:blank

Shtesa

Para se të flini ose në mëngjes duhet të merrni disa shtesa për të rimbushur nivelet tuaja antioksiduese. Trupi juaj përdor të gjitha antioksidantët që po ruani vetëm për të përpunuar alkoolin që keni pirë, dhe pjesërisht kjo shkakton simptomat e tmerrshme.

Aspirina

Kush nuk zgjat dorën për qetësimin e ilaçeve kundër dhimbjeve? Tabletat më të mira për të marrë janë aspirina, prandaj sigurohuni që t’i keni ato në mënyrë që të jenë të gatshme kur t’iu duhen. 

Related posts

Ushqimi i shpejtë shkurton jetën

D V

Njihuni me 4 përdorimet e panjohura të limonit

D V

Arsyeja pse nuk duhet ta ndizni më ngrohjen në dhomën e gjumit

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More