Agjencia Zhurnal.mk.

Cikloni po vjen drejt vendit, pritet shi dhe mundësi për vërshime

Shkup, 18 Nëntor – Meteorologu Sllavço Poposki thotë se mbi Maqedoni po vjen ciklon dhe do të kemi reshje të dendura shiu.

 

Siç sqaron ai, territori i Maqedonisë ndodhet në një fushë me presion të ulët ajror dhe një sërë valësh të lagështa ajrore nga perëndimi. Ai shton se deri në fund të ditës dhe sonte sidomos në rajonet perëndimore dhe në ditët në vijim do të ketë reshje shiu në disa vende dhe do të fryjë erë mesatare deri e fortë, herë pas here e fortë nga drejtimi jugor dhe juglindor (ndonjëherë me shpejtësi mbi 65 km/h).

“Lokalisht do të jetë e paqëndrueshme me reshje të forta shiu (mbi 50 l/m2 sediment ujor i cili mund të shkaktojë vërshime lokale, erë të fortë dhe me bubullima. Nga e hëna do të jetë më ftohtë kështu që në malet mbi 1500 m.a.s.l. reshjet nga Reshjet e shiut do të kalojnë në reshje bore.Temperaturat do të rriten nga 18 deri në 22 gradë dhe do të jenë mbi mesataren për shkak të fluksit të fortë ajror në jug dhe jugperëndim.Siç kemi thënë, temperaturat më të ulëta do të ketë nga fillimi i javës së ardhshme. e njëjta do të rritet në interval prej 9 deri në 18 gradë.Në rajonin e Shkupit do të fryjë erë e fortë nga drejtimi juglindor dhe do të ketë reshje të herëpashershme dhe e njëjta në ditët në vijim herë pas here do të jetë më intensive. Temperaturat do të rriten në interval prej 16 deri në 18 gradë”, thotë Poposki.

Mund të rritet niveli i lumenjve dhe liqeneve në mbarë vendin, vërshimet lokale dhe qytetarët duhet të jenë jashtëzakonisht të kujdesshëm.

Related posts

LSM sot përsëri do të organizojë protestë para Kuvendit

Z.H

Zemon: Shqiptarët nuk janë përçarë shkaku i religjionit

Xh M

Viktor Dimovski nuk do të dërgohet ambasador në Paris

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More