Agjencia Zhurnal.mk.

Çfarë do të thotë kur ju dhemb sqetulla? Ka disa shkaqe, njëri është alarmant!

Dhimbja e trupit në çdo formë mund të jetë një përvojë jashtëzakonisht alarmante, veçanërisht kur është në pjesën më aktive të trupit

 

Megjithatë, gjithmonë ia vlen të kontrollohet dy herë se cili është shkaku themelor i dhimbjes, sepse megjithëse shpesh është i padëmshëm, mund të sinjalizojë një gjendje shumë më serioze, transmeton Telegrafi.

Disa shkaqe më pak serioze të dhimbjes së sqetullës përfshijnë tendosjen e muskujve, acarimin e lëkurës për shkak të rruajtjes së asaj zone dhe ënjtjen në atë zonë të shkaktuar nga ftohja ose gripi.

Dhimbja e nënsqetullës mund të jetë gjithashtu një simptomë e një sërë sëmundjesh të lëkurës, duke përfshirë dermatitin e kontaktit, i cili mund të shkaktojë skuqje dhe acarim dhe shpesh shkaktohet nga një reagim ndaj deodorantëve ose detergjenteve për larje të rrobave.

Sëmundje të tjera të lëkurës që lidhen me dhimbjen e sqetullës përfshijnë hidradenitis suppurativa, i cili mund të shkaktojë puçrra nën krahë dhe të çojë në vraga.

Nyjat limfatike të ënjtura mund të kontribuojnë gjithashtu në dhimbjen e sqetullave dhe gjendja është zakonisht një shenjë se trupi juaj po lufton një infeksion viral, duke përfshirë infeksionet e veshëve dhe dhëmbëve, linë dhe të ftohtit të zakonshëm.

Kur duhet të kërkoni ndihmë mjekësore për shkak të dhimbjes?

Një shkak më pak i zakonshëm, por shumë më serioz i dhimbjes në sqetull është kanceri i gjirit, i cili mund të përfshijë dhimbje dhe ënjtje rreth sqetullave për shkak të përhapjes së kancerit.

Sipas Healthline, ka sisa mënyra efektive për të trajtuar dhimbjet më pak të forta të sqetullave në shtëpi.

Nëse dhimbja shkaktohet nga problemet e muskujve, këshillohet të aplikoni akull në atë zonë dhe të pushoni duart për disa ditë. Kur dhimbja fillon të ulet, aplikimi i kompresave të ngrohta në zonë dhe shtrirja e lehtë mund të ndihmojnë gjithashtu në zbutjen e çdo shqetësimi të mëtejshëm.

Nëse dhimbja në sqetull nuk ndalet, këshillohet gjithmonë të kërkoni ndihmë mjekësore. Kur vizitoni një mjek për shkak të kësaj lloj dhimbjeje, mjeku ka shumë të ngjarë të ekzaminojë sqetullën tuaj dhe të pyesë për simptomat shtesë që mund t’ju nevojiten për të përcaktuar shkakun themelor.

Për infeksionet bakteriale që shkaktojnë dhimbje në sqetull, mjeku mund të përshkruajë antibiotikë, ndërsa infeksionet virale që shkaktojnë dhimbje në atë zonë zakonisht zhduken me kalimin e kohës.

Related posts

Sa më shumë flemë, aq më shumë harrojmë: Si e pastron truri informacionin?

D V

Dr. Musa Krasniqi, gjinekologu i shkathët shqiptar që po lë gjurmë në historinë e mjekësisë daneze

R Zh

Simptoma e variantit Omicron që shfaqet gjatë ngrënies

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More