Agjencia Zhurnal.mk.

Çdo ditë na rrethojnë mijëra tregime të suksesshme, mes tyre dhe talenti i Muamed Malikovski

Çdo ditë jemi të rrethuar nga mijëra histori suksesi, disa vendase, disa ndërkombëtare; por historia jonë e sotme meriton vëmendje të veçantë dhe do ta shihni vetë pse është kështu. Së fundmi në skenën e modës maqedonase shkëlqeu një yll i ri, një yll që premton shumë dhe që nga larg mban erë suksesi, e ai është stilisti i ri maqedonas – Muamed Malikovski, themelues dhe pronar i markës së modës për modë të lartë – MALIKOWSKY COUTURE.

Muamed Malikovski jeton dhe punon në Manastir, qytetin e konsujve dhe qytetin e njohur për afinitetin e tij ndaj modës, ndaj nuk jemi aspak të befasuar që një sagë e tillë e modës fillon pikërisht këtu. Qytetarët e Manastirit janë veçanërisht krenarë për suksesin dhe punën e tij, dhe siç thonë ata – kjo është hera e parë që dikush nga qyteti i tyre nxjerr në treg krijime të tilla mode, të cilat lirisht mund të konkurrojnë në të njëjtin nivel me krijimet e shumë stilistëve të njohur botëror. Meqë ra fjala, Muammedi është ende student i studimeve juridike, si dhe studimeve për dizajn tekstili dhe veshjesh në Fakultetin Teknologjik në Universitetin e Shtipit.

Ai themeloi markën e tij të modës – MALIKOWSKY COUTURE afër vitit 2021, duke lançuar koleksionin e tij të parë të modës “Euphoria”, i cili në fakt është një ridizajn i veshjeve tradicionale të grave, një koleksion unik dhe avangard i modës që është sinonim i një përzierjeje luksoze të traditës dhe modës së lartë në një vend, një sintezë e artit dhe trashëgimisë sonë kulturore. Ishte gjithashtu fillimi i një revolucioni të modës në botën e modës në vendin tonë, si dhe lindja e seteve të reja të trendit.

Është e sigurt të thuhet se Muhamedi krijon fustanet e ëndrrave të çdo vajze. Krijimet e tij unike në shikim të parë do t’ju lënë pa frymë, plotësisht të magjepsur dhe në mosbesim total, nëse është e mundur që kryevepra të tilla artistike dhe të modës të bëhen vërtet në vendin tonë dhe nga stilist vendor i modës. Si frymëzim kryesor për Muamed gjatë krijimit të çdo krijimi dhe dizajni është sigurisht luksi në radhë të parë, pastaj eleganca, shkëlqimi, fuqia dhe bukuria që një grua mund të zotërojë, si dhe besimi dhe guximi i saj për të hyrë në një veshje unike. Krijimet e tij janë për ato femra të guximshme dhe femrat me një nivel të lartë kulturor të modës, ato që kanë sens për estetikë dhe bukuri, ato që nuk pranojnë të jenë të njëjta apo mesatare si gjithë të tjerët dhe ato që dinë saktësisht se çfarë duan.

  • “Krijimet e mia janë të destinuara për të gjitha femrat dhe vajzat që e duan veçantinë, që shijojnë pjesët luksoze dhe unike, që duan luksin, ato që duan të shihen dhe të jenë në qendër të vëmendjes. Nëse diçka është krejtësisht e kundërt me mua dhe punën time, është minimalizmi. Besoj se, përveç unike dhe cilësisë, klientët e mi më zgjedhin pikërisht për punën time me dorë. Të gjitha krijimet, të gjitha fustanet janë punuar me dorë me shumë kristale dhe shumë detaje luksoze”, shton Muamed.

Slogani apo motoja e tij është – “Mos e humb luksin tënd”, ndaj do t’ju ​​këshillonim vërtet të nxitoni për të caktuar një takim për veshjen e ëndrrave tuaja, sepse ndonjëherë ndodh që edhe në fillim të vitit të gjitha takimet dhe vendet tashmë janë të mbushura dhe të zëna.

Përveç skenës së modës në Maqedoni, Muamed dalëngadalë po fillon të pushtojë edhe skenën e modës serbe, duke krijuar krijime fantastike për skenën serbe. Kështu, më 14 janar 2023, këngëtarja e njohur dhe e njohur serbe Nadica Ademov performoi në Aleksandar Palace në Shkup, e veshur me një krijim të Malikovskit, krijuar posaçërisht për të. Krijimi tërhoqi vëmendjen e madhe tek të ftuarit e pranishëm dhe nuk la askënd indiferent, me çka Muamed dëshmoi edhe një herë veçantinë, suksesin dhe cilësinë e tij.

Përveç kësaj, vlen të përmenden sukseset e tij ndërkombëtare. Në vitin 2021, në konkursin “Miss Summer World 2021”, i cili u mbajt në Shqipëri dhe ku morën pjesë 40 vende konkurruese, krijimi i tij “HAREM” u përzgjodh si kostumi më i mirë kombëtar në kuadër të konkursit. Gjithashtu, në konkursin “Miss Freedom of the World 2021”, krijimtaria e tij “AURORA”, së bashku me garuesen nga R. Maqedonia e Veriut fitoi vendin e dytë prestigjioz.

Por rruga drejt suksesit dhe majës nuk ka qenë gjithmonë aq e lehtë dhe e thjeshtë sa duket sot nga ky këndvështrim. Në fillim, ai nuk kishte mbështetje nga askush dhe askush nuk besonte në të dhe në potencialin e tij për t’u bërë ai që është sot – një stilist i suksesshëm i modës. Familja e tij ishte kundër përfshirjes së tij në këtë profesion dhe besonte se ai duhej t’i përkushtohej dhe të përfundonte me sukses studimet juridike, të gjente një punë “normale” zyre, të punësohej diku në administratë dhe t’i siguronte vetes një jetë të denjë. Nocione tipike konservatore në shoqërinë tonë. Por falë karakterit të tij të paepur, Muamedi asnjëherë për asnjë moment nuk mendoi të hiqte dorë nga ëndrrat e tij dhe t’i nënshtrohej presioneve të mjedisit.

– “Isha vetëm kundër të gjithëve që më rrethonin, përfshirë edhe familjen time. Ndodhte shpesh që të përqeshesha nga miqtë dhe të më “paralajmëronin” se nuk do t’ia dilja dot, të mos fantazoja dhe të zbresja në tokë. Jo se ishte e lehtë për mua, por i premtova vetes se çfarëdo që të ndodhë, ëndrrën time do ta arrij me çdo kusht dhe nuk do të heq dorë nga dëshirat dhe idealet e mia për asgjë në botë. Atë edhe e bëra. Siç e di për veten time, e di që jam artist i lindur dhe e di që kam lindur për show biz.

Thjeshtë, unë jam ky që jam, kjo më plotëson dhe më bën të lumtur. Dhe të gjithë ata që më talleshin në fillim, tani më duartrokasin dhe vijnë të më urojnë për të gjitha sukseset e mia!” – thotë Muammed.

Ai e përshkruan veten si këmbëngulës, ambicioz, kokëfortë, shumë i durueshëm, i përgjegjshëm dhe i disiplinuar, me gjithë sukseset e tij ai është shumë i përulur dhe lë që veprimet e tij të flasin për të në vend të fjalëve. Ai beson se këto cilësi janë një nga faktorët kyç që një person duhet të zotërojë nëse dëshiron të ketë sukses në jetë.

Besojmë se për Muamed Malikovskin do të flitet më shumë dhe e gjithë bota do të dëgjojë për të. Jemi të sigurt se e pret një karrierë e ndritshme dhe e suksesshme. Nëse dëshironi të vazhdoni me punën e Muamedit, mund ta ndiqni në profilet e tij në rrjetet sociale – Malikowsky Couture, si dhe në profilin e tij në Instagram, malikowsky_official.

Related posts

Kinë/ Banorët garojnë në mbledhjen e çajit

Z.H

GJENDET I PAJETË NË PARIS AKTORI I FAMSHËM, KISHTE SHKUAR PËR PUSHIME…

Lea Muslija

Nicole Scherzinger ka pësuar ndryshime në fytyrë pas ndërhyrjeve estetike

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More