Agjencia Zhurnal.mk.

Çavushogllu: Ankaraja për heqjen e të drejtës së vetos në Këshillin për siguri të Kombeve të Bashkuara

Ankaraja është për heqjen e së drejtës së vetos në Këshillin për siguri të Kombeve të Bashkuara, deklaroi sot ministri turk i Punëve të Jashtme, Mevlut Çavushoglu para mediave në Nju Jork, ku po merr pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

Çavushogllu theksoi se shumica e vendeve anëtare të OKB-së janë dakord me idenë e reformave të organizatës botërore. Sipas tij, thirrjen e presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan për reforma në OKB e përkrahin një numër në rritje i liderëve botërorë dhe kjo, tha ai, është konfirmuar në seancën aktuale të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së.

Се повеќе политичари го споделуваат ставот дека „светот е поголем од петте постојани членки на Советот за безбедност на ООН”, рече Чавушоглу.

Gjithnjë e më shumë politikanë ndajnë pikëpamjen se “bota është më e madhe se pesë anëtarët e përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së”, tha Çavushogllu.

Ai mendon se instrumenti i “vetos” duhet të zëvendësohet duke marrë vendime me shumicë votash.

“Gjëja kryesore në këtë çështje është të sigurohet shtrirja dhe drejtësia maksimale”, tha kreu i diplomacisë turke.

Related posts

Gaza/ Një armëpushim i mundshëm mund të ndodhë brenda 24- 48 orëve nëse Izraeli pranon kërkesat e Hamasit

Xh M

Tragjedi në Serbi, çifti i të rinjve vret fëmijët një dhe tre vjeç, më pas hidhen nga kati i 17-të

Xh M

Iana, prezantuese AI nga Kina

V.E.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy