Agjencia Zhurnal.mk.

Capello flet për pikat e forta dhe të dobëta të Italisë dhe Anglisë para finales së Euro 2020

Fabio Capello beson se Gianlugi Donnarumma është portieri më i mirë në botë, por paralajmëron Italinë se Harry Kane është qendërsulmuesi i vetëm klasik në Evropë.

 

Italia përballet me Anglinë të dielën në finalen e Euro 2020 në stadiumin Wembley nga ora 21:00.

Capello, një nga trajnerët më fitues të të gjitha kohërave dhe ish-trajner i Anglisë, e parapriu ndeshjen në një intervistë me Il Corriere dello Sport.

“Italia mund t’ia dalë mbanë, Anglia është një ekip interesant, por ende jo një ekip i madh”, ka thënë fillimisht 75-vjeçari.

“Ata nuk kanë shumë cilësi në mesfushë, por janë fizikisht të fortë dhe agresivë. Dhe ata kanë qendërsulmuesin e vetëm evropian, Harry Kane”.

“Ata pësuan presionin e Danimarkës një ditë më parë, por ata e përballuan pozicionimin e tyre”.

“Italia më ka bërë përshtypje për unitetin dhe dëshirën e tyre për të ndihmuar njëri-tjetrin. Nuk ka egoizëm në ekip”.

“Roberto Mancini kishte bërë një punë të jashtëzakonshme. Italia ka portierin më të mirë në botë, Anglia jo mjaftueshëm. Pyeteni Ancelottin për Pickford”.

“Italia u detyrua të luante me Catenaccio kundër Spanjës, ata dominuan me ritmin dhe presionin e tyre”, përfundoi Capello.

Related posts

Ndeshje spektakolare në Copa America, Kolumbia fiton vendin e tretë

D V

Mbappe për thashethemet në lidhje me të ardhmen e tij: Jam mirë, i qetë

D V

Liverpooli e tundon me kontratë te re Salahun, i ofron të bëhet lojtari më i paguar në histori të klubit

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More