Agjencia Zhurnal.mk.

Cannelloni me spinaq – një pjatë italiane që askush nuk mund t’i rezistojë

Nëse jeni duke kërkuar për një pjatë të re për të rifreskuar menynë tuaj, ju sugjerojmë një recetë të vjetër italiane për cannelloni me spinaq.

Kuzhina italiane është shumë joshëse dhe e dëshirueshme në zonën tonë, ndaj kënaquni dhe përgatiteni këtë recetë të vjetër.

Përbërësit:

▪ 250 gr cannelloni të pagatuar.

Për salcën:

▪ një thelb hudhër,
▪ 125 g djathë mozzarella,
▪ 2 lugë djathë parmesan,
▪ 440 g lëng domatesh.

Mbushja:

▪ 300 gr spinaq,
▪ 1/2 filxhan ujë,
▪ 250 gr djathë riccota,
▪ 2 lugë djathë parmesan,
▪ 1 vezë,
▪ 1/4 lugë çaji arrëmyshk,
▪ piper.

Përgatitja:

Ziejini spinaqin derisa të zbutet, kullojeni dhe kur të ftohet, grijeni imët.

Përzieni spinaqin me djathin riccota, parmesan, vezën, arrëmyshkun dhe me piper të zi.

Mbushni cennellonit me masën e përgatitur, më pas i rendisni në një enë të lyer me yndyrë rezistuese ndaj zjarrit.

Përzieni lëngun e domateve dhe hudhrat e grira, më pas salcën e hedhim mbi cannelloni.

I spërkasim me mozzarella dhe parmesan dhe i pjekim për 35 minuta në 180 gradë.

Ju bëftë mirë.

Related posts

Një truk i cili ju garanton krepa më të buta

D V

Mushkëri viçi për drekë të shijshme

D V

Niseni javën me të ëmbla, kek me kafe dhe arra

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More