Agjencia Zhurnal.mk.

Bytyqi u takua me përfaqësuesen e re të USAID-it, Xheri Dajbëll

Shkup, 4 tetor– Zëvendëskryeministri për Çështje Ekonomike, Fatmir Bytyqi, sot realizoi takim me ud. shefi i misionit në ambasadën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shkup, Erik Mejer dhe përfaqësuesi i ri i zyrës së USAID-it në vend, Xheri Dajbëll, ku biseduan për intensifikimin dhe thellimin e bashkëpunimit të ndërsjellë.

 

Përmes USAID-it – Agjencisë së SHBA-së për Zhvillim Ndërkombëtar, deri më tani është dhënë një ndihmë shumë e rëndësishme për zhvillimin e sipërmarrjes, përmirësimin e konkurrencës, punën më efikase të administratës publike dhe përmirësimin e mjedisit të biznesit, reformat në fushën e drejtësisë, lufta kundër korrupsionit, përkatësisht mbështetje e vazhdueshme në realizimin e agjendës reformuese të vendit tonë.

“Maqedonia e Veriut dhe SHBA-ja janë partnerë të qëndrueshëm strategjikë në përpjekjet e përbashkëta për siguri, liri dhe prosperitet demokratik në rajon, thekson shërbimi për shtyp i qeverisë.

Related posts

Përfaqësuesi i lartë i BE-së, Borrell të hënën në Shkup

Redaksia

Udhëheqësi i EVN Eletranat e Maqedonisë dyshohet për rishitje të parcelave në Dellçevë

D V

Në Dibër, regjistrohen rreth 20 mijë qytetar

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More