Agjencia Zhurnal.mk.

Bytyqi: Brenda gjashtë muajsh do të nivelizohen rrogat

Shkup, 29 Prill – Në këtë periudhë kjo qeveri u përball edhe me protesta dhe greva të ndryshme. Zv/kryeministri Fatmir Bytyqi tha se si qeveri është marrur vendim që të nivelizohen pagat në sektorin publik por në afat gjashtë-mujor. Këtë afat kohor sipas tij nuk e respektuan një pjesë e sindikatave.

“Pas miratimit të Ligjit për pagën minimale morëm vendim që të gjitha pagat në sektorin publik të nivelizohen në nivelin e pagës minimale dhe duke pasur parasysh nenin 8 të ligjit për pagën minimale thamë se periudha e harmonizimit do të jetë gjashtë muaj. Fatkeqësisht, disa njerëz e keqpërdorën dhe para se të fillonim dialogun për harmonizimin e pagave në të gjithë sektorin publik, ata u futën në aktivitete që i pamë këto ditë, siç ishte greva e arsimit.”, tha zv/kryeministri për çështje ekonomike, Fatmir Bytyqi.

Related posts

Mbretëria e Norvegjisë dhuron 76 automjete për Armatën e Maqedonisë së Veriut

D V

Ministrja Kostadinovska-Stojçevska për vizitë në Teatrin Turk

D V

Rezultatet fillestare të KSHZ-së: Gordana Siljanovska Davkova 362,682 (40,08%), Stevo Pendarovski 180,306 (19,93%)

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky