Agjencia Zhurnal.mk.

Bursa e Turqisë goditet nga një tërmet 5.1 ballë, u ndje edhe në Stamboll – një tjetër dridhje toke u regjistrua tre minuta më vonë

Sipas informacioneve në faqen e Presidencës së Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD), një tërmet me magnitudë 5.1 ballë është regjistruar në Detin Marmara në orën 10.42.

U përcaktua se tërmeti, 4.73 kilometra larg brigjeve të rrethit Mudanya të Bursës, ndodhi në një thellësi prej rreth 8.98 kilometra nën sipërfaqen e detit, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Nga ana tjetër, një tjetër tërmet me magnitudë 4.5 ballë është regjistruar në të njëjtin vend në orën 10.45.

Ministri i Punëve të Brendshme, Ali Yerlikaya, deklaroi se pas tërmetit në Gjirin Gemlik të Detit Marmara, të gjitha ekipet e institucioneve përkatëse, veçanërisht AFAD, janë dërguar në rajon për punë skanimi në terren.

Në postimin e tij në llogarinë e tij në rrjetet sociale, ministri Yerlikaya deklaroi se po ndjekin nga afër zhvillimet pas tërmetit me magnitudë 5.1 që ndodhi në brigjet e Gemlik në detin Marmara dhe i cili u ndje në krahinat përreth.

Guvernatori i Stambollit, Davut Gül, në një postim në llogarinë e tij në rrjetet sociale, tha: “Tërmeti është ndjerë edhe në qytetin tonë. Falë Zotit, ende nuk ka ardhur asnjë raport. Përpjekjet e skanimit po vazhdojnë…Zoti na ruajt nga të gjitha llojet e aksidenteve dhe telasheve”.

Edhe guvernatori i Bursës, Mahmut Demirtaş, deklaroi për korrespondentin e AA-së se caktuan me shpejtësi ekipet përkatëse për skanimin e aktiviteteve në terren për shkak të tërmetit dhe tha: “Deri më tani nuk ka asnjë lajm negativ që na ka ardhur, përfshirë Mudanya dhe Gemlik. Nuk ka as njoftim, ekipet tona janë në terren”.

Related posts

Makina godet turmën, të paktën 15 të lënduar në qytetin në perëndim të Polonisë

Xh M

Cameron: Putini u përpoq të heshtë Navalnyn, por bota po shikonte

Xh M

Nëna e dy fëmijëve vdes papritur gjatë fluturimit në linjat American Airlines

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy