Agjencia Zhurnal.mk.

Burgim prej 20 vjetësh për amerikanen që e ka udhëhequr batalionin e grave të Shtetit Islamik

Amerikania Alison Fluk-Ekren (42) është shpallur fajtore pas akuzave se e ka udhëhequr batalionin e grave të organizatës “Shteti Islamik” (SHI) në kohën kur ka jetuar në Siri, për çka është shqiptuar dënim maksimal me burgim në kohëzgjatje prej 20 vjetësh.

 

Fluk – Ekren në seancën e gjykatës u prononcua “fajtore” pas akuzave se ka udhëhequr formacionin e SHI-së, “Hatiba Nusajba”, në të cilin qindra gra dhe vajza minorene janë trajnuar për të përdorur armë automatike dhe të kryejnë sulme vetëvrasëse me rripa me shpërthyes.

Në deklaratat që i jepte para Gjykatës ajo e ndërmori përgjegjësinë për veprimet e veta dhe angazhimin në Siri, Irak dhe Libi, por pjesën më të madhe të kohës e ka kaluar duke u përpjekur t’i arsyetojë veprimet e saj.

Related posts

Rusisë i mbyllen rrugët ajërore në Evropë, udhëtimi zgjat 9 orë nga Moska në Bazel

Xh M

Kryeministrja e Suedisë dorëhiqet disa orë pasi u zgjodh

D V

Arrestohet ish-zyrtarja e lartë e ministrisë së Brendshme të Serbisë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More