Agjencia Zhurnal.mk.

Bullgaria voton për të zgjedhur presidentin e ri

Sofje/Bullgari – 21 nëntor – Bullgarët po votojnë sot për të zgjedhur presidentin e ardhshëm.Këto zgjedhje do të përcaktojnë fatin e presidentit aktual Rumen Radev.

 

Prioriteti i tij mbetet lufta kundër korrupsionit në vendin më të varfër të BE-së. Ai ka arritur të sigurojë 49% të votave në raundin e parë dhe konsiderohet si favorit i këtyre zgjedhjeve.

Përballë tij është akademiku Anastas Gerdzhikov i cili mbështet reformimin e gjyqësorit në vend dhe dëshiron të përmirësojë klimën e biznesit.

Ekspertët atje mendojnë se një fitore e Radev mund të sjellë stabilitetit politik në vend pasi Bullgaria po përballet me krizën e saj më të keqe politike që nga rënia e komunizmit.

Related posts

Nikollovski: Do ta mbështesim rezolutën, askush nuk ka negociuar për gjuhën dhe identitetin

Z H

BNR: Nuk ka ndryshim në pozitën bullgare për fillim të negociatave

Z H

Takim i kryetares së Gjykatës Supreme, Ademi me kryetarin e GJEDNJ-së, Spano

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More