Agjencia Zhurnal.mk.

Brukseli nuk komenton dorëheqjen e Zaevit, kërkon vazhdimin e reformave

Bruksel, 2 Nëntor – Komisioni Evropian është përmbajtur të komentojë deklaratën e kryeministrit Zoran Zaev se po jep dorëheqje për shkak të rezultateve të zgjedhjeve lokale, tha korrespondenti i MIA-s nga Brukseli.

MIA ka kërkuar reagim për dorëheqjen e kryeministrit Zaev, por Komisioni Evropian ka komentuar shkurt se vendi “duhet të vazhdojë me reformat e BE-së”, pa detaje të tjera.

 

Sa i përket vetë zgjedhjeve, Komisioni Evropian vlerëson se, bazuar në raportin e OSBE/ODIHR-it, zgjedhjet ishin konkurruese dhe se liritë themelore u respektuan. Administrata zgjedhore nuk po arrin të adresojë “disa mangësi administrative që nga raundi i parë”.

“Megjithatë, retorika negative dhe pretendimet se ka pasur presion mbi votuesit dhe kandidatët vazhduan të ndikojnë në zgjedhje”, tha për MPB-në, zëdhënësja e Komisionit Evropian, Anna Pisonero.

Related posts

Bullgarët zgjedhin parlamentin e ri mes shqetësimeve për shkallën e korrupsionit

R Zh

Për shkak të një defekti pa ujë përdoruesit e Vizbegut

D V

Sërish ndjehet tërmeti në Dibër

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More