Agjencia Zhurnal.mk.

Bronkiti te fëmijët, simptomat dhe trajtimi i këtij infeksioni

Bronkiti, i quajtur edhe “ftohje e gjoksit“, është një infeksion ose inflamacion i rrugëve të mëdha të ajrit (tubave bronkialë) në mushkëri.

Kur fëmija juaj ka një ftohje, dhimbje të fytit, grip ose infeksion të sinusëve, i njëjti virus mund të përhapet në tubat bronkiale dhe t’i bëjë rrugët e frymëmarrjes të fryhen, të përflakur dhe pjesërisht të bllokohen me mukozë që shkakton një kollë të lagësht.

Infeksionet virale janë lloji më i zakonshëm tek fëmijët, megjithëse infeksionet bakteriale dhe irrituesit si tymi i cigares, tymrat dhe pluhuri gjithashtu mund të shkaktojnë bronkit.

Ndërsa, në anën tjetër dallojmë dhe bronkioliti, një infeksion i rrugëve të vogla të ajrit në mushkëri (bronkiolat). Këto pasazhe mbushen me mukozë dhe ënjten. Bronkioliti zakonisht shkaktohet nga një infeksion viral, më së shpeshti nga virusi sincicial i frymëmarrjes (RSV).

Ndërsa bebet dhe fëmijët më të vegjël nuk marrin shpesh bronkit, ata zakonisht marrin një bronkiolit.

Kjo për shkak se rrugët e tyre të frymëmarrjes janë më të vogla dhe bllokohen më lehtë. Në fakt, bronkioliti është shkaku më i zakonshëm i shtrimit në spital për foshnjat në vitin e parë të jetës.

Simptomat e bronkiolitit përfshijnë rrjedhjen e hundës, kongjestionin dhe kollën e lehtë. Nëse sëmundja vazhdon, kolla mund të përkeqësohet dhe mund të shfaqen vështirësi në frymëmarrje.

Bronkioliti i lehtë mund të trajtohet në shtëpi, por në disa raste kërkon shtrimin në spital.

– Cilat janë simptomat e bronkitit?

Bronkiti shpesh zhvillohet gjatë ose pas një ftohjeje, kështu që fëmija juaj fillimisht mund të ketë simptoma të ftohjes, si dhimbje të fytit, lodhje, rrjedhje hundësh, të dridhura, dhimbje dhe një temperaturë të lehtë. Ata gjithashtu mund të ketë:

– Kollitje e cila shpesh fillon e thatë dhe joproduktive, por përfundon duke prodhuar mukozë të gjelbër ose të verdhë.

– Të vjella gjatë kollitjes.

– Dhimbje ose shtrëngim në gjoks.

– Frymëmarrje e shkurtër.

– Dhimbje koke.

– Dhimbje të lehta trupore.

Personat e rriturit që pinë duhan ose fëmijët që jetojnë me duhanpirës, ​​për shembull – vuajnë nga simptomat e bronkitit për muaj ose vite në të njëjtën kohë. Ky quhet bronkit kronik (në krahasim me bronkitin infektiv ose akut) dhe është një arsye e shkëlqyer për të ndaluar pirjen e duhanit në shtëpinë tuaj.

Trajtimi i bronkitit përfshin hidratim, pushim, lagështi, kripë, gjumë pastaj drejt mjaltës dhe qetësues dhimbjesh – pa recetë.

Larja e shpeshtë e duarve, ushqimi i mirë, gjumi i mjaftueshëm dhe shmangia e të tjerëve që janë të sëmurë janë disa masa parandaluese.

Related posts

Shenjat që duhet t’i dini për tensionin e lartë të gjakut

D V

13 shenja se mund të keni kancer të mushkërive

D V

Nëse e shihni këtë në thonjtë tuaj, duhet t’i kontrolloni tiroidet

D V