Agjencia Zhurnal.mk.

Bozhinov: Sofja po përgatitet për kompromis me Maqedoninë e Veriut

Shkup, 29 shtator – Shkupi po forcon gjithnjë e më shumë pozicionin e saj dhe askush nuk e fsheh se ata mbështeten në presionin e jashtëm ndaj Bullgarisë për heqjen e mundshme të vetos për mbajtjen e një konference ndërqeveritare midis Bullgarisë dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut, ndërsa SHBA është veçanërisht aktive në këtë drejtim.

 

Kjo rrjedh nga disa deklarata të bëra nga ambasadorja amerikane në Shkup, tha për “BNR” historiani nga Akademia e Shkencave të Bullgarisë, Voin Bozhinov.

Sipas historianit, diplomacia bullgare ka filluar të tërhiqet nga këto pozicione.

“Informacioni që mund të lexoj në disa media tregon se qeveria bullgare po përgatitet të bëjë një kompromis. Dihet se për momentin Presidenti Rumen Radev ka të gjithë fuqinë në vend – përmes qeverisë së tij kalimtare. Është fakt se ai tha se politika bullgare duhet të jetë në sinergji me interesat amerikane në Ballkan”, vlerëson Bozhinov.

Bozhinov është i bindur se politikani bullgar që bën një kompromis të tillë do të bëjë tradhti kombëtare.

Related posts

Mbi 200 persona në Kumanovë, Likovë dhe Nagoriçan të Vjetër janë në izolim

D V

Gjendja epidemiologjike me Kovid-19 në rajonin e Dibrës stabile

Z H

Osmani personalisht e dorëzoi në Berlin pasaportën e parë të lëshuar në Ambasadë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More