Agjencia Zhurnal.mk.

Borrell në New York, të martën takon liderët e Ballkanit Perëndimor

Nju Jork, 18 Shtator – Shefi i diplomacisë së Bashkimit Europian, Josep Borrell, ka udhëtuar për në New York, ku të marten pritet të takohet me liderë të Ballkanit Perëndimor.

 

Kjo vizitë e Borrell në SHBA, ndodh edhe në prag të sesionit të 77 të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Ai sot madje, do ketë takim me sekretarin e përgjithshëm të Kombeve të Bashkimit Antonio Guterres dhe nesër do të marrë pjesë në një panel kushtuar trupave dhe krizave globale, së bashku me ministrin e Jashtëm të pjesëve Dmytro Kuleba dhe ministrin e Jashtëm të Guatemalës nga Mario Bucar, ndër të tjera.

Në fund të këtij takimi, pritet të ketë një konferencë për shtyp rreth orës 22.00 thuhet në njoftimin e faqes së Bashkimit Europian.

Borrell parashihet që me 20 shtator t’i thërras liderët nga Ballkani Perëndimor në një takim tradicional të bashkësisë në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së.

Related posts

Mitreski: Shumica parlamentare është e qëndrueshme dhe do të rritet, presion ndaj Rexhepit ka bërë opozita

D V

Xhaferi për TV24: Kam respektuar plotësisht Kushtetutën si aktin më të lartë ligjor

Xh M

Pikën kufitare Tabanovcë, deri në 40 minuta pritje për të hyrë në Maqedoni

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More