Agjencia Zhurnal.mk.

Borrell mirëpret marrëveshjen Kosovë-Serbi: Të dyja vendet të angazhohen për normalizim të shpejtë të marrëdhënieve

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell ka mirëpritur marrëveshjen mes Kosovës dhe Serbisë lidhur me reciprocitetin për targa.

 

Borrell ka thënë se tash të dyja vendet duhet të angazhohen në mënyrë konstruktive për të bërë përparim të shpejtë të normalizimit të marrëdhënieve.

“Mirëpres marrëveshjen e arritur në mes të kryediplomatëve të Kosovës dhe Serbisë, të ndërmjetësuar nga Miroslav Lajçak, për të ulur tensionet në veri të Kosovës. Si Kosova ashtu edhe Serbia, tani duhet të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialog që të bëjnë progres të shpejtë në normalizimin e marrëdhënieve”, ka shkruar Borrell. 

Related posts

Italia me masa të reja antiCOVID, kufizime për qytetarët që udhëtojnë në këtë shtet

D V

14 të vdekur nga coronavirusi dhe 583 raste pozitive në 24 orët e fundit

D V

Paraburgimit prej 30 ditësh për 5 kamarierët që falsifikuan para në Prizren

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More