Agjencia Zhurnal.mk.

Bombardohet një treg në një qytet në Etiopi, 43 njerëz u vranë dhe 33 janë zhdukur

Të paktën 43 njerëz u vranë në rajonin etiopian të Tigray kur u bombardua një treg i mbushur me njerëz, thanë punëtorët shëndetësorë.

 

Më shumë se 100 njerëz u plagosën në sulmin e djeshëm ajror në fshatin Togoga, nga të cilët më shumë se 50 u plagosën rëndë dhe 33 persona janë shënuar si të zhdukur.

Sulmi u krye gjatë luftimeve më të ashpra që nga fillimi i konfliktit në muajin nëntor, ndërsa forcat etiopiane, me ndihmën e ushtrisë së Eritresë fqinje, po luftojnë kundër ish-udhëheqësve të Tigrayt, raporton reuters.

Punonjësit shëndetësorë pretendojnë se ushtarët parandaluan që autokolona e ambulancës të hynte në fshatin Togo.

Ushtarët kthyen disa ambulanca të tjera mbrëmë dhe këtë mëngjes, por një grup mjekësh arriti të mbërrinte në vendin e bombardimeve në anën tjetër.

Mijëra njerëz u vranë dhe më shumë se dy milion u zhvendosën me forcë në përleshjet midis forcave etiopiane dhe Frontit Çlirimtar të Tigrit, i cili u përmbys nga ushtria në muajin nëntor.

Related posts

Bullgaria ka shkallën më të lartë të vdekjeve në BE, kolaps në spitale – 90 për qind e pacientëve janë të pavaksinuar

D V

Vdes në moshën 112 vjeçare veterani më i vjetër amerikan i Luftës së Dytë Botërore

Z.H

MPJ: Bashkëpunimi ekonomik dhe teknologjik kino-amerikan është me përfitime për të dy palët

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More