Agjencia Zhurnal.mk.

BMW vjen me një lajm të mirë – planifikon 6.000 vende të reja pune për të nxitur prodhimin e makinave elektrike

BMW po i jep fund fazës së shkurtimeve të vendeve të punës dhe planifikon të krijojë 6,000 pozicione të reja vitin e ardhshëm, tha kryetari i bordit Oliver Zipse për gazetën Münchner Merkur në një intervistë që do të botohet të enjten, por e parë paraprakisht nga dpa.

Prodhuesi gjerman i makinave luksoze është në një rrugë shumë të mirë përmes transformimit, tha Zipse, duke shtuar se kompania ka përgatitur fabrikat e saj për “lëvizjen elektrike” dhe pret rritje të mëtejshme të shitjeve në vitin 2022.

“Kjo është arsyeja pse ne do të rrisim fuqinë tonë punëtore deri në 5 për qind vitin e ardhshëm”, tha ekzekutivi i automobilave.

BMW aktualisht punëson rreth 120,000 njerëz pas shkurtimit të rreth 6,000 vendeve të punës që nga viti 2020.

Zipse përmendi kërkesën e lartë për modele të reja elektrike si arsye për nevojën në rritje për staf.

“I4-i ynë është shitur për muaj të tërë, ashtu si iX-i”, tha ai. “Vitin e ardhshëm do të vijë seria 7 elektrike, nuk do të jetë ndryshe as aty”.

Vendet e reja të punës do të krijohen kryesisht në Gjermani, tha një zëdhënës i BMW. I4 është ndërtuar në Mynih, SUV iX në Dingolfing.

Prodhuesi i makinave është në kërkim të ekspertëve në kërkimet rreth baterive, drejtimin e automatizuar, zhvillimin e softuerit dhe sigurinë, si dhe arkitektë IT për bazat e të dhënave dhe sistemet cloud dhe zhvillues aplikacionesh për info-argëtim.

Në prodhim po kërkohen edhe punonjës për mirëmbajtjen elektrike dhe menaxhimin e impiantit.

Por një faktor që kërcënon të vendosë “frenat sipas kërkesës” është mungesa e pikave të karikimit për e-makinat, sipas Zipse.

“Në Evropë, numri i makinave elektrike aktualisht po rritet pesë herë më shpejt se infrastruktura”, citohet të ketë thënë ai. 

Related posts

Nga erdhi frymëzimi për modelin e Tesla Cybertruck: Vizatimet e patentave zbulojnë atë që ata ‘kopjuan’

D V

Filloi testimi i një motoçiklete revolucionare, pritet një rekord i ri shpejtësie

D V

Si duket një prej veturave më të lira elektrike në Evropë?

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More