Agjencia Zhurnal.mk.

Bjellorusia starton stërvitjet ushtarake në Ukrainë, zyrtari zbulon datën

Përparimi i Rusisë në Ukrainë vazhdon pa ndërprerje , ndërsa Moska po bën çdo përpjekje për të gjetur aleatë.

 

Në një kohë kur Bjellorusia ka shprehur mbështetjen e saj të plotë për Kremlinin, Minsk pritet të fillojë stërvitjet ushtarake pranë kufirit me Ukrainën.

Në veçanti, një zyrtar bjellorus, Andrei Krivonosov, tha se stërvitjet në rajonin Gomel, pranë kufirit me Ukrainën , do të fillojnë më 22 qershor.

Kujtojmë se pak ditë më parë presidenti i Bjellorusisë Aleksandër Lukashenko urdhëroi krijimin e një administrate të re ushtarake në pjesën jugore të vendit në kufi me Ukrainën.

Bjellorusia planifikon të vendosë njësi të forcave speciale në tre zona pranë kufirit të saj jugor me Ukrainën, ndërsa Lukashenko vlerësoi kontributin e Rusisë në ndërtimin e raketave për të forcuar mbrojtjen e saj.

Më herët, Lukashenko njoftoi blerjen e sistemeve kundërajrore S-400 dhe raketave Iskander nga Rusia.

Related posts

Shkon në 11 numri i viktimave nga shpërthimi në një minierë në Rusi

N E

Gjermania sekuestron asetet e gjigantit rus të naftës Rosneft

Xh M

Austria kërkon mbajtjen e maskave edhe në ambiente të jashtme, pasi Omicron vazhdon përhapjen e shpejtë nëpër popullatë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More