Agjencia Zhurnal.mk.

Bjellorusia pastron kampet e emigrantëve

Autoritetet Bjelloruse pastruan këtë të enjte kampet kryesore ku ishin mbledhur emigrantët në kufirin me Poloninë, veprim i cili mund të jetë një pikë kthese në krizën që është shndërruar në javët e fundit konflikti më i madh mes Lindjes dhe Perëndimit.

 

Një zëdhënës i rojeve të ushtrisë Polake deklaroi se kampet në kufijtë me Bjellorusinë ishin plotësisht të zbrazura dhe Agjencia Shtetërore e lajmeve të Bjellorusisë Belta tha se emigrantet janë dërguar në një magazine të vendit larg kufirit.

Kriza e emigranteve u kthye edhe në një krizë humanitare ku besohet se 9 persona kane humbur edhe jetën.

Lëvizja për pastrimin e kampeve erdhi përgjatë një javë të diplomacisë të intensifikuar ku kancelarja Gjermane Angela Merkel foli dy herë në telefon me presidentin bjellorus Aleksandër Lukashenko i cili shmangej nga liderët Evropian.

Bjellorusia tha më herët ditën e enjte se Lukashenko i kishte propozuar Merkel një plan për të zgjidhur krizën sipas të cilës BE do duhet të pranonte 2 mijë njerëz ndërsa Minsku do të çonte në shtëpi 5 mijë të tjerë.

Ministri i Brendshëm gjerman e hodhi poshtë menjëherë deklaratën në një konferencë për shtyp ku shtoi se ky është një problem evropian dhe Gjermania nuk është e vetme në ketë çështje. Ne nuk do të përulemi përball presionit Bjellorus dhe Gjermania nuk ka asnjë marrëveshje të tillë me Lukashenkon.

Related posts

Biden në Britani dhe Evropë, në udhëtimin e parë jashtë vendit si president

Redaksia

Kancelari i ri i Austrisë hodhi në dysheme letrat kundër Sebastian Kurz

D V

Joe Biden: SHBA rikthehet në tryezën e diskutimeve për klimën

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More