Agjencia Zhurnal.mk.

Biskota të vogla me çokollatë, kokos dhe reçel

Ngjajnë me ëmbëlsirat me vanilje

Përbërësit:

▪ 140 g gjalpë
▪ 90 g sheqer pluhur
▪ 2 lugë vaj
▪ 2 të verdha veze
▪ 8 g sheqer vanilje
▪ një majë kripë
▪ 2 lugë niseshte misri
▪ 1/2 lugë çaji pluhur pjekjeje
▪ 350 gr miell
▪ çokollatë
▪ reçel pjeshke
▪ kokos

Përgatitja:

Bëni brumin

Përzieni gjalpin dhe sheqerin pluhur në një enë, më pas përzieni mirë. Hidhni vajin, shtoni të verdhën e vezës dhe sheqer vaniljen. Përziejini, pastaj shtoni miellin e situr dhe pluhur për pjekje, kripë dhe niseshte.

Ngjisheni brumin, mbulojeni me folie dhe vendoseni në frigorifer për 10 minuta. Përhapeni brumin midis qeseve dhe përdorni një kallëp për të bërë format e dëshiruara dhe i piqni.

Piqni biskotat

E vendosni brumin në një tepsi të veshur me letër furre dhe më pas e piqni në furrë të parangrohur në 180°C për afro 15 minuta. Shkrini çokollatën, më pas lyeni një tortë dhe mbulojeni me një tjetër.

Përgatitet njëlloj si vanilja. Bëni këtë derisa të keni konsumuar të gjithë përbërësit.

Dekorimi

Gjysmën e biskotave lyeni me çokollatë, gjysmën tjetër me reçel dhe spërkatini me kokos.

Related posts

Supë me kocka: Për shkak të një gabimi, vitaminat dhe mineralet humbasin

D V

Topa djathi me Sallam

D V

Omëletë sipas recetës së shefit më të famshëm kanë një shije të papërshkrueshme!

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy