Agjencia Zhurnal.mk.

Bill Cosby lirohet nga burgu

Aktori i njohur është liruar nga burgu.

Lirimi i Bill Cosby nga Burgu

Këtu është zbërthimi i çështjeve ligjore që lidhen me një vendim të Gjykatës Supreme të Pensilvanisë që e lëshoi ​​papritur artistin e turpëruar nga burgu, shkruan The NY Times.

Aktori dhe komediani i turpëruar Bill Cosby eci i lirë këtë javë pas tre vjet burg kur Gjykata e Lartë e Pensilvanisë hodhi poshtë dënimet e tij në 2018 me akuzat e drogës dhe sulmit seksual Andrea Constand në 2004, kur ajo ishte një punonjës i Universitetit Temple.

Përmbysja e papritur e dënimit të parë të sulmit seksual me profil të lartë pas lëvizjes #MeToo ka tërhequr interes të veçantë, duke ngritur pyetje të tilla si nëse Z. Cosby mund të përballet ende me ndjekje penale për ndonjë nga akuzat e sulmit seksual dhe sjelljes së keqe që kanë më shumë se 50 gra rrafshoi kundër tij. Këtu është një zbërthim i çështjeve ligjore.

Pse gjykata rrëzoi dënimin?

Për shkak se prokurorët shkelën të drejtat e Z. Cosby duke hequr dorë nga një premtim i dukshëm për të mos e akuzuar atë, shumica e gjykatës vendosi.

Në vitin 2005, Bruce L. Castor Jr., i cili në atë kohë ishte avokat i rrethit në Montgomery County, Pa., Jashtë Filadelfias, lëshoi ​​një njoftim për shtyp duke thënë se ai kishte refuzuar të akuzonte z. Cosby për këtë çështje. Z. Cosby më pas u ul për depozitime në një proces të veçantë gjyqësor të ngritur kundër tij nga znj. Constand, të cilën ai i pagoi asaj 3.38 milion dollarë për të zgjidhur në 2006.

A nënkupton vendimi se zoti Cosby nuk ka kryer një krim kundër zonjës Constand?

Jo. Thjesht do të thotë që ai nuk mund të ndiqet penalisht për këtë. Drejtësia Wecht pranoi se vendimi i gjykatës për të ndaluar ndjekjen penale për ato akuza të veçanta ishte “i rëndë dhe i rrallë”, por ai tha se ishte e nevojshme. Edhe pse shoqëria ka një interes të fortë në ndjekjen penale të krimeve, shkroi ai, ajo ka një interes edhe më të fortë “për të siguruar që të drejtat kushtetuese të njerëzve të shfajësohen”.

Related posts

Miss Venezuela vdes pas një operacioni rutinë në fytyrë

Xh M

Gazetarja e njohur: Kam fjetur me shokun e ngushtë në një dhomë, kur shkonim me pushime

D V

Princi William shihet për herë të parë në publik prej kur Kate Middleton njoftoi se u diagnostikua me kancer

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy