Agjencia Zhurnal.mk.

Biftek në salcë të bardhë kremoze

Një kohë e mrekullueshme për këtë klasik të kuzhinës, të cilën ju sugjerojmë ta shërbeni me një sallatë të lehtë.

Përbërësit:

  • gjysmë kilogram mish pule
  • 300 gr kampionë
  • një gotë verë të bardhë
  • 300 ml ujë (pak më shumë nëse është e nevojshme)
  • 2 lugë miell
  • 3 thelpinj hudhre
  • piper, kripë
  • majdanoz
  • vaj

Përgatitja:

Mishi rrihet pak që të hollohet, më pas skuqet në pak vaj për rreth 20 minuta. Hiqni biftekët dhe vajit shtoni miellin dhe hudhrën e shtypur.

Skuqini deri në kafe të artë, më pas hidhni 200 ml verë të bardhë dhe 200 ml ujë. Shtojmë kërpudhat e grira, i rregullojmë me kripë dhe piper dhe i kthejmë biftekët në tigan që të ziejnë me kërpudhat. Mbuluar.

Ziejini në zjarr të ulët derisa salca të jetë gatuar, por kujdes që të mos bëhet shumë e trashë. Në fund shtojmë majdanozin e grirë hollë.

Related posts

Pite të mbushura me patate

Xh M

Një tortë e shijshme me banane në vetëm 15 minuta

D V

Kek me portokall dhe bajame të pjekura

D V
OFERTË SPECIALE // Domain + Hosting + Uebfaqe për vetëm 400 Euro në vit!
Ofertë Speciale:
Domain + Hosting + Uebfaqe = 400euro!