Agjencia Zhurnal.mk.

Bideni në mars do ta vizitojë Kanadën

Presidenti amerikan, Xho Bajden do ta vizitojë Kanadanë në mars, transmetuan agjencitë botërore, duke iu referuar kumtesës së Shtëpisë së Bardhë të publikuar sot pas takimit bilateral midis Bajdenit dhe kryeministrit kanadez Xhastin Trudo në kryeqytetin e Meksikës.

Në takim, presidenti tha se me padurim e pret vizitën e re, kumtoi Shtëpia e Bardhë.

Kjo do të jetë vizita e parë e presidentit amerikan në Kanada nga fillimi i mandatit të tij në janar të vitit 2021.

Bajden dhe Trudo u takuan në Meksiko Siti para samitit të 10-të të liderëve të Amerikës së Veriut duke përfshirë edhe presidentin meksikan Andres Manuel Lopez Obrador.

Bajdeni e falënderoi Trudon për angazhimin e Kanadasë për mundësimin e sigurisë, ndihmës ekonomike dhe humanitare për Ukrainën, thuhet në kumtesë.

Related posts

Letonia ndalon importet e produkteve bujqësore ruse dhe bjelloruse

Xh M

Europol godet rrjetin e trafikantëve të njerëzve në Gjermani, Belgjikë dhe Francë! Arrestohen 19 persona, mes tyre edhe “koka e grupit”

Xh M

Tensionet në Lindjen e Mesme, rebelët Houthi sulmojnë qytetin izraelit, nuk ndalojnë goditjet ndaj anijeve në Detin e Kuq

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy