Agjencia Zhurnal.mk.

Biden zyrtarisht firmos si festë zyrtare ditën që përkujton fundin e skllavërisë

Presidenti i ShBA Joe Biden nënshkroi të enjten një ligj që shënon shpalljen e një feste të re kombëtare, ditën që përkujton fundin e skllavërisë në Shtetet e Bashkuara.

 

Kjo ditë do të përkujtohet çdo vit më 19 qershor.

Në vitin 1865 ushtarët e Unionit informuan një grup skllevërish afrikano-amerikanë në Galveston të Teksasit, se ishin tashmë të lirë, afro 2 vjet e gjysmë pas nënshkrimit nga Presidenti Abraham Lincoln të Deklaratës për Lirimin e skllevërve.

Aktualisht shumë shtete amerikane e kanë shpallur festë ditën që njihet si Juneteenth-in.

Kjo ditë u bashkohet 10 festave të tjera federale dhe është e para që shtohet që kur dita që përkujton lindjen e udhëheqësit për të drejtat civile në ShBA, Martin Luther King Jr., u bë festë federale në vitin 1983.

Ligji për shpalljen e kësaj date si festë arrin në tavolinën e Presidentit Biden pas miratimit në bllok të tij në Senat të martën dhe një vote në shumicë dërrmuese pro tij të mërkurën në Dhomën e Përfaqësuesve, që rezultoi me 415 vota pro dhe 14 kundër.

Related posts

Helikopterët rusë janë qëlluar nga forcat ukrainase – BBC verifikon lajmin, publikohen pamjet

D V

Abazoviq pas takimit me Lajçakun: Pas ngjarjeve në Ukrainë, BE-ja duhet ta ndihmojë Ballkanin Perëndimor

D V

Bullgaria ka shkallën më të lartë të vdekjeve në BE, kolaps në spitale – 90 për qind e pacientëve janë të pavaksinuar

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More