Agjencia Zhurnal.mk.

Biden: Putini nuk na trembë, do ta mbrojmë çdo pëllëmbë të NATO-s

Presidenti amerikan Xho Bajden deklaroi sot se SHBA dhe NATO nuk do të “frikësohen” nga presidenti rus Vlladimir Putin dhe paralajmëroi se aleanca perëndimore do të mbrojë “çdo pëllëmbë” të territorit të saj.

 

“Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe aleatët e tyre nuk do të tremben”, theksoi ai, njoftoi Shtëpia e Bardhë.

Më pas Bajden iu drejtua drejtpërdrejt liderit të Kremlinit, duke e paralajmëruar në lidhje me çfarëdo sulmi në territorin e NATO-s.

“Amerika është plotësisht e përgatitur, me aleatët tanë të NATO-s, për të mbrojtur çdo pëllëmbë të territorit të NATO-s”, tha ai.

“Zoti Putin, mos e keqkuptoni këtë që po them: çdo pëllëmbë”, tha Bajden.

Presidenti amerikan tha gjithashtu se “veprimet e Putinit janë një shenjë se ai është në telashe”.

Bajden theksoi se Shtetet e Bashkuara nuk do t’i njohin kurrë territoret e aneksuara si pjesë e Rusisë.

Related posts

Fitorja e Rusinë do të thotë një katastrofë për Evropën, tha kryeministri polak

Xh M

Izraeli arreston të afërmit e të burgosurve palestinezë të arratisur

D V

Përfshihet nga flakët spitali grek në Stamboll

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More