Agjencia Zhurnal.mk.

Biden nominon për ambasador në Mal të Zi shqiptarin nga Maqedonia e Veriut

Uashington/Podgoricë/Shkup, 17 Shtator – Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka nominuar për ambasador të SHBA-së në Mal të Zi, shqiptarin nga Maqedonia e Veriut, Begzat Aliun i njohur si B. Bix Aliu.

 

B. Bix Aliu ka shërbyer si zv.ambasador në Podogricë dhe si zv.shef i misionit të SHBA-së në Poloni. Ai më së fundi shërbeu si i ngarkuar me punë, i përkohshëm në Ambasadën Amerikane në Budapest në Hungari.

Prindërit e Begzat Aliut kanë emigruar nga Zajazi i Kërçovës për në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Begzat Aliu mban diplomën e fakultetit të mjekësisë të marrë në Universitetin e Prishtinës.

Related posts

U miratuan propozim-ligjet për mbikëqyrje inspektuese dhe kontabilitet

Z.H

Hapje e manifestimit “Dhjetë ditët Republika e Krushevës”

Xh M

Sa i suksesshëm ishte viti 2021 për MPB-në? Ju tregon ministri Spasovski

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More