Agjencia Zhurnal.mk.

Biden mbërriti në Pnom Pen në samitin e ASEAN

Presidenti amerikan Xho Bajden sot mbërriti në Kamboxhia, ku merr pjesë në samitin e Asociacionit të Vendeve të Azisë Juglindore (ASEAN).

 

Bajdeni erdhi në Pnom Pen nga Sharm El Sheiku, ku dje foli në konferencën ndërkombëtare klimatike nën patronazhin e Kombeve të Bashkuara.

Ai do të qëndrojë më pak se 48 orë në kryeqytetin e Kamboxhias, ku do të zhvillojë bisedime me kryeministrin japonez Fumio Kishida dhe presidentin e Koresë së Jugut Jun Suk-Jol, përpara se të udhëtojë në ishullin indonezian të Balit për samitin e G20 të martën dhe të mërkurën.

“Në Pnom Pen, presidenti i SHBA-së do t’i kërkojë homologut të tij kinez Xi Xhinping të frenojë ‘tendencat më të këqija’ të Koresë së Veriut dhe të paralajmërojë se zhvillimi i armëve nga ana e Phenianit do të shkaktojë prani të shtuar ushtarake amerikane në Azi”, deklaroi këshilltari amerikan për Siguri Kombëtare, Xhek Salivan.

Related posts

Ky është shpallur qyteti më i mirë për të jetuar

Redaksia

Ambasadori i ri i Kinës në SHBA bën thirrje për bashkëpunim kundër pandemisë

Redaksia

Sebastian Kurz do të punojë për kompaninë që themeloi PayPal

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More