Agjencia Zhurnal.mk.

Biden: Kemi filluar projekte infrastrukturore cilësore në të gjithë Afrikën, Azinë dhe Amerikën

Udhëheqësit botërorë, në kuadër të takimit të nivelit të lartë të shtatë vendeve më të zhvilluara të botës, diskutuan edhe gjendjen e ekonomisë globale gjatë debatit me temën “Partneriteti për Infrastrukturën dhe Investimet Globale” – i njohur si PGII.

PGII është një përpjekje e G7-ës për të financuar projekte infrastrukturore në vendet në zhvillim.

“Së bashku kemi filluar projekte infrastrukturore cilësore dhe të qëndrueshme në të gjithë Afrikën, Azinë dhe Amerikën” tha presidenti amerikan, Joe Biden.

Ai shtoi më tej duke thënë “Ne po forcojmë sigurinë tonë të përbashkët mjedisore, sigurinë shëndetësore dhe sigurinë ushqimore dhe sigurinë ekonomike. Të katër këto janë kritike. Ne filluam të angazhohemi më shumë investitor privatë të heqin më mirë rrezikun dhe të përdorin kapital shtesë.”/VOA/

Related posts

ShBA-ja vendos veto ndaj rezolutës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së për armëpushim të menjëhershëm në Gaza

Xh M

11 ambulanca dhe 100 kamionë me ndihma të dërguara nga Turqia arrijnë në Gaza

Xh M

Shoqatat ”Jehona e Malësisë” dhe ”Malësia e Madhe” ju bëjnë thirrje shqiptarëve të diasporës që të regjistrohen

Xh M