Agjencia Zhurnal.mk.

Benzema shkruan historinë në Kupën e Botës për Klube

Karim Benzema u bë lojtari i parë që shënon në katër Kupa të Botës për Klube, pasi Al-Ittihad hapi edicionin e 2023 me një fitore 3-0 ndaj Auckland City.

Benzema përfundoi shënimin pas golave ​​të Romarinhos dhe ish-mesfushorit të Chelseat, N’Golo Kante.

Al-Ittihad mundi skuadrën e Zelandës së Re Auckland City, që përfaqësonte Oqeaninë në këtë turne, me tre gola në 11 minutat e pjesës së parë.

Sulmuesi brazilian Romarinho hapi rezultatin në minutën e 29-të përpara se Kante të dyfishonte epërsinë pesë minuta më vonë me një goditje të shkëlqyer nga një top i lëshuar në zonë.

Benzema më pas përfundoi furinë e shënimit në minutën e 40-të për të kaluar në raundin tjetër, ku do të ndeshen me Al Ahly të Egjiptit, me fituesin që do të përballet me kampionët e Copa Libertadores, Fluminense, në gjysmëfinale.

Kampioni i Ligës Premier, Manchester City është në gjysmën tjetër të shortit dhe do të përballet me Leon të Meksikës ose Urawa Red Diamonds të Japonisë më 19 dhjetor, në gjysmëfinale.

Benzema, 35 vjeç, po shfaqet për herë të gjashtë në Kupën e Botës për Klube, pasi ka luajtur në pesë raste me Real Madridin.

Ai ka fituar çdo Kupë të Botës për Klube në të cilën ka luajtur më parë, në vitin 2014, 2016, 2017, 2018 dhe 2022. 

Related posts

Zbulohet klubi befasues që Tuchel dëshiron ta drejtojë pas largimit nga Bayern Munich

D V

Zidane gati për të marrë Bayern Munichun, por është në pritje të një klubi tjetër

D V

Faktohet sulmi seksual, gjykata spanjolle e dënon edhe zyrtarisht me shumë vite burg dhe para Dani Alvesin

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy