Agjencia Zhurnal.mk.

Bekteshi – Poçivalshek: Bashkëpunimi ekonomik dhe mbështetja e parezervë nga Sllovenia për marrjen e datës për negociatës

Shkup, 5 dhjetor – Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi priti në takim zëvendëskryeministrin dhe ministrin e Zhvillimit Ekonomik dhe Teknologjisë të Republikës së Sllovenisë, Zdravko Poçivalshek, i cili sot po qëndron për vizitë zyrtare në Maqedoninë e Veriut.

Ministri Bekteshi dhe zëvendëskryeministri Poçivalshek zhvilluan takim bilateral për të diskutuar bashkëpunimin ekonomik mes dy vendeve dhe mundësitë për thellimin e mëtejshëm të këtij bashkëpunimi.

Bekteshi, siç thuhet në kumtesë, e informoi zëvendëskryeministren Poçivalshek për reformat ekonomike të ndërmarra nga Qeveria, kryesisht në fushën e rritjes së investimeve.

“Sllovenia dhe Maqedonia e Veriut janë të ngjashme për nga madhësia dhe popullsia, por ekonomia sllovene ka përparim nga e jona. Ka një numër të madh të kompanive nga Sllovenia që operojnë në Maqedoninë e Veriut, por edhe anasjelltas, është shenjë e bashkëpunimit solid ekonomik dhe mendoj se ka shumë fusha ku mund të përmirësojmë bashkëpunimin. Para së gjithash është në fushën e turizmit të banjave, ku Sllovenia ka përvojë të madhe”, ceku ministri Bekteshi.

Ministri Bekteshi tha se Maqedonia e Veriut është vizituar në drejtim të rritjes së bashkëpunimit ekonomik me Slloveninë, dhe sipas statistikave, tregtia dypalëshe mes dy vendeve, pas rënies së vitit të kaluar si pasojë e krizës së shkaktuar nga pandemia, ka vazhduar të shënoj rritje të vazhdueshme që nga fillimi i këtij viti.

Ministri Bekteshi informoi se vendi ynë ka kushte konkurruese për tërheqjen e investimeve të huaja, por edhe nxitjen e investimeve të kompanive vendase, përmes masave që përmban Ligji për Mbështetjen Financiare të Investimeve.

Zëvendëskryeministri i Sllovenisë dhe Ministri i Zhvillimit Ekonomik dhe Teknologjisë, Poçivalshek, u dakordua se marrëdhëniet ekonomike midis dy vendeve janë në një nivel shumë të lartë, por ende ka hapësirë për rritje të mëtejshme.

Ai tha se vetëm në nëntë muajt e parë shkëmbimi tregtar mes dy vendeve është rritur me 30%.

“Jam i kënaqur me shkëmbimin e madh të investimeve mes dy vendeve. Investimet sllovene në Maqedoninë e Veriut janë mbi 400 milionë euro, janë mbi 40 kompani që punësojnë 2500 persona. Gëzon edhe me rritj e investimeve të Maqedonisë në Slloveni, të cilat arrijnë në mbi 30 milionë euro, para së gjithash në fushën e metalurgjisë”, tha Poçivalshek.

Dy ministrat ranë dakord që në periudhën e ardhshme të organizohet një forum i përbashkët biznesi investiv ku do të takohen kompani nga të dyja vendet, i cili do të jetë një mundësi për shkëmbim përvojash, marrëveshje të reja dhe zgjerim të investimeve mes dy vendeve.

Related posts

Përfundon xhiro e shtatë në Ligën e Parë, rezultatet dhe tabela në të dyja grupet

Redaksia

Ngushëllime nga Pendarovski për vdekjen e ushtarit profesional të ARMV-së në misionin KFOR

Redaksia

Rritet numri i të infektuarve dhe të hospitalizuarve nga Covid

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More