Agjencia Zhurnal.mk.

Bekteshi: Nga 1 nëntori do të ketë energji termike, është lidhur marrëveshje

Shkup, 30 Tetor – Nga 1 nëntori qytetarët do të kenë energji termike, siguron ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi.

 

Ai në konferencën e sotme për media në Qeveri ka bërë të ditur se nga EMV është arritur një marrëveshje për prokurimin e gazit natyror për ngrohtoret, ndërsa për informata më të hollësishme i është referuar EMV-së.

“Është lidhur një marrëveshje nga EMV për blerjen e gazit natyror. Plotësisht do të punojë TETO  dhe do të mbulojë 60-70 për qind të nevojave për energji termike. Kanë rënë në ujë deklaratat e ekspertëve të caktuar të energjisë se ne duhet të kishim bërë marrëveshje para dy-tre muajsh kur çmimi i gazit natyror ishte nga 3 mijë deri në 4 mijë euro për një metër kub normal,” deklaroi Bekteshi, duke shtuar se çmimet për blerjen e gazit natyror janë dyfish  më të ulëta se sa që thonin ekspertët.

Related posts

Punëtorët në administratë dhe gjyqësi sot e nesër në protestë dy orëshe

Z.H

Nesër fillon fushata zgjedhore, për kryetarë komune garojnë 301 persona

Z.H

Tërmeti në Shqipëri shkund edhe disa rajone tek ne

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More