Agjencia Zhurnal.mk.

Bëjini sytë katër kur blini shampo pasi ky përbërës mund t’ju shkatërrojë flokët

Kështu që, tani e tutje, kur të shkoni të zgjidhni shampon e dedikuar për flokët tuaj, vëreni nëse në listën e përbërësve ka ose jo sulfate.

 

Sa herë duam të zgjedhim një shampo, blejmë gjithmonë atë që i përshtatet tipit të flokut. Sa më shumë përbërës për ushqyerjen, forcimin dhe shkëlqimin e tij, aq më intrigues duket produkti.

Por, a ju ka shkuar ndonjëherë në mendje që, mes përbërësve që formojnë një shampo, njëri prej tyre është shumë i dëmshëm për flokun?

Nëse pyesni profesionistët, ata e dinë dhe nuk përdorin kurrë një shampo që në përbërjen e saj ka sulfate. E dini pse? Sepse sulfatet (të lëngshëm dhe të shkumëzuar) janë agjentë shumë të dëmshëm për flokun.

Jo vetëm që e ashpërsojnë shumë atë, por madje i heqin vetitë e mira flokut si: lagështinë, yndyrën e madje edhe pigmentin e tij.

Pra, edhe pse, sulfatet gjejnë përdorim të gjerë në industrinë e kozmetikës, ata janë një armik për flokët tuaj.

Kështu që, tani e tutje, kur të shkoni të zgjidhni shampon e dedikuar për flokët tuaj, vëreni nëse në listën e përbërësve ka ose jo sulfate.

Një shampo më këto përbërës, nuk duhet të gjendet më në raftin tuaj të higjienës. 

Related posts

Fati yt/ Horoskopi, 29 korrik 2021

D V

Na thoni buzëkuqin tuaj të preferuar dhe ne do ju themi kuptimin që fshihet pas tij!

D V

Grekët janë dashnorët më të mirë në botë? Falë kësaj ata mbajnë epitetin e joshësve më të mirë!

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More