Agjencia Zhurnal.mk.

Bëhet i kuq Uji i lumit Inhulets në Ukrainë

Uji i lumit Inhulets u bë i kuq dy ditë pasi raketat ruse goditën strukturat hidraulike në Kryvyi Rih në një sulm të synuar në infrastrukturën e qytetit të lindjes së presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky.

 

Mbetet e paqartë pse lumit i ndryshoi ngjyra pas sulmit, që shkaktoi rritjen e nivelit të lumit me pesë metra, duke përmbytur pjesë të qytetit dhe duke nxitur evakuimin.

Por përtej përmbytjeve, banorët e këtij rajoni u mbështetën në ato objekte ujore për ujin e tyre të pastër dhe humbën përkohësisht aksesin në ujin e tyre të rubinetit.

Oleksandr Vilkul, kreu i administratës ushtarake të Kryvyi Rih, tha të premten në Telegram se “furnizimi me ujë i qytetit është stabilizuar”.

Related posts

Pelosi viziton Tajvanin

Xh M

Vajza e John F Kennedy emërohet ambasadore e SHBA-së në Australi

D V

Vdekshmëria e nënave dhe foshnjave në Kinë bie në nivelin më të ulët historik

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More