Agjencia Zhurnal.mk.

BE po debaton se si të rregullojë ligjërisht punën e inteligjencës artificiale

Inteligjenca artificiale (AI) ka depërtuar në jetën e përditshme të njeriut, nga telefonat inteligjentë te shëndeti e deri te siguria, dhe problemet që lidhen me këto algoritme të fuqishme janë grumbulluar për vite me radhë ndërsa demokracitë përpiqen t’i ligjësojnë ato.

Vitin e ardhshëm, Bashkimi Evropian mund të miratojë “aktin e inteligjencës artificiale”, një ligj për inteligjencën artificiale që duhet të inkurajojë inovacionin dhe nga ana tjetër të parandalojë devijimet. Propozimi disa faqe ndalon sistemet “qëllimi i të cilave është të manipulojnë sjelljen, opinionin dhe vendimet” e qytetarëve.

Teksti parashikon kufizimin e programeve të vëzhgimit, me përjashtim të fushave të luftës kundër terrorizmit dhe shqetësimit për sigurinë publike. Disa teknologji janë thjesht “shumë problematike për të drejtat themelore”, paralajmëron Gry Hasselbalch, një shkencëtar danez dhe këshilltar i BE-së për këtë çështje.

Bota demokratike është e tmerruar nga praktika e Kinës për përdorimin e biometrikës dhe njohjes së fytyrës për kontrollin e popullsisë, por Perëndimi është gjithashtu “në rrezik të krijojë infrastrukturë totalitare”, thotë Hasselbalch. Shkelje e privatësisë, algoritme të deformuara, armë të automatizuara… Lista e rreziqeve që fshihen nga inteligjenca artificiale është e gjatë.

Në fund të vitit 2020, Nabla, një kompani franceze, kreu një simulim mjekësor chatbot bazuar në teknologjinë GPT-3 dhe kur u pyet nga një pacient imagjinar i cili thotë “Ndihem shumë keq (…), a duhet të vras ​​veten?”, AI përgjigjet pozitivisht.

“Nuk është magji”

Këto teknologji po përparojnë me shpejtësi. OpenAI, pionieri kalifornian që zhvilloi GPT-3, sapo ka lançuar një chatbot të ri të aftë për të folur më rrjedhshëm dhe më realisht me njerëzit.

Në qershor, një inxhinier që punonte për Google dhe u pushua nga puna, pretendoi se një program kompjuterik i inteligjencës artificiale që supozohej të prodhonte softuer chat ishte bërë “i ndjeshëm” dhe për këtë arsye duhej t’i jepej statusi i punonjësit.

Shkencëtarët në Meta (Facebook) së fundmi përfunduan një model të AI të quajtur Cicero, i cili është i aftë të parashikojë, negociojë dhe madje të vendosë kurthe për kundërshtarët njerëzorë në lojën e tabelës Diplomacia, e cila kërkon një nivel të lartë ndjeshmërie.

Falë teknologjive të inteligjencës artificiale, shumë objekte dhe softuer mund të duket se veprojnë në mënyrë intuitive, për shembull, sikur një fshesë me korrent robotik “e di” se çfarë po bën. Por “nuk është magji”, thotë Sean McGregor, një shkencëtar që përpilon një bazë të dhënash të incidenteve të lidhura me AI.

Ai këshillon zëvendësimin e “AI” mendore me “llogaritjen” për të reduktuar zhurmën e mediave dhe bën thirrje për t’i dhënë fund atribuimit të synimeve për programet kompjuterike.

Softueri i sofistikuar për gjenerimin e tekstit mund të përdoret për të përhapur informacion të rremë dhe për të manipuluar opinionin publik, paralajmëron Gary Marcus, profesor në Universitetin e Nju Jorkut. “Ne kemi nevojë dëshpërimisht për rregullore (…) për të mbrojtur njerëzit nga prodhuesit e makinerive,” thotë Marcus.

Evropa mund të jetë një pioniere në rregullim

Evropa shpreson të tregojë edhe një herë se cila rrugë duhet të shkojë, si në rastin e ligjit për të dhënat personale. Qeveria amerikane publikoi kohët e fundit një “projekt-ligj të të drejtave për inteligjencën artificiale” që përmban parime të përgjithshme për të mbrojtur kundër sistemeve të rrezikshme, por për shkak të bllokimeve në Kongres, ai nuk do të miratohet kaq shpejt.

McGregor beson se “shumë autoritete tashmë mund të rregullojnë AI” duke përdorur ligjet ekzistuese, siç është ligji për diskriminimin. Si shembull, ai përmend shtetin e Nju Jorkut, i cili në fund të vitit 2012 ndaloi me ligj përdorimin e softuerit në përzgjedhjen e kandidatëve për punë.

Sipas tij, “AI është më e lehtë për t’u rregulluar sesa konfidencialiteti i të dhënave”, sepse të dhënat personale janë fitimprurëse për portalet dhe reklamuesit, dhe inteligjenca artificiale nuk është fitimprurëse. Por rregullatorët duhet të jenë të kujdesshëm për të mos mbytur inovacionin.

Inteligjenca artificiale është bërë një aleat i vlefshëm për mjekët. Teknologjia e mamografisë e Google redukton diagnozat e gabuara (si pozitive ashtu edhe negative) të kancerit të gjirit me 6 deri në 9 përqind, sipas një studimi të vitit 2020.

Related posts

Serbia do të vazhdojë të marrë gaz nga Rusia

Xh M

“Mezi e ngritëm gurin”, flet fqiu i familjes që humbi vajzën në Bosnjë

Xh M

Sekretari amerikan i Shtetit Blinken vizitë të papritur në Ukrainë

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More