Agjencia Zhurnal.mk.

BE me sanksione financiare ndaj Hungarisë, shkak korrupsioni

Komisioni Evropian ka bërë thirrje të dielën për ndërprerjen e fondeve në vlerë të 7.5 miliardë eurove për Hungarinë për shkak të korrupsionit.

 

Për Brukselin, rekomandimi i Këshillit për miratimin e kësaj mase ndëshkuese është hapi i radhës në procesin e mekanizmit të sundimit të ligjit që ai shkaktoi kundër Hungarisë në prill.

Mekanizmi, i cili ishte miratuar nga Gjykata Evropiane e Drejtësisë vetëm disa javë më parë, pas një sfide nga Budapesti dhe Polonia, i lejon Brukselit të vendosë sanksione financiare ndaj shteteve anëtare “për të mbrojtur buxhetin” nëse ato konsiderohen se kanë shkelur vlerat thelbësore të BE-së.

Vendimi për vendosjen e gjobës financiare u mor unanimisht nga komisionerët, tha Hahn, gjatë mbledhjes së tyre të mbajtur në mënyrë të jashtëzakonshme më herët në mëngjes.

Related posts

Koreja e Veriut kritikon ShBA-në për mbështetjen që po i jep Tajvanit

N E

Në Beograd dyshohet për blerje votash

Xh M

Schmidt merr detyrën e përfaqësuesit të lartë në Bosnje e Hercegovinë

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More