Agjencia Zhurnal.mk.

BE kërkon të dyfishojë importet e gazit nga Azerbajxhani

Shefja e Bashkimit Europian Von der Leyen ka deklaruar se BE-ja dëshiron të i drejtohet furnizueseve me të besueshëm të energjisë.

Ajo ka udhëtuar drejt Azerbajxhanit, për të nënshkruar një marrëveshje të re.

Sipas saj synimi i BE-së është dyfishimi i dërgesës së gazit nga Azerbajxhani në BE në pak vite.

Azerbajxhani do të jetë një partner vendimtar për sigurinë tonë të furnizimit dhe në rrugën tonë drejt neutralitetit klimatik, tha ajo.

Related posts

Presidenti kroat, Milanoviq: Serbia të vendosë – BE apo Moska

D V

Tre të vdekur nga shembja e një rrokaqielli në Najrobi

Xh M

OKB paralajmëron varfëri nëse zgjatet lufta në Ukrainë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More