Agjencia Zhurnal.mk.

BE i dha vëretje Maqedonisë dhe Malit të Zi pse nuk ju vendosin viza kosovarëve, reagon ambasadori Bajrami

Bruksel, 5 Dhjetor – Agron Bajrami, ambasador i Kosovës në Bruksel, ka reaguar në lidhje me vërejtjet që Komisioni Evropian ia bëri Maqedonisë së Veriut dhe Malit të Zi mos për vendosjen e vizave për kosovarët.

Sipas Bajrmait kjo nxjerrje e Komisionit Evropian është shqetësuese dhe e papranueshme, meqë Kosovës për vite me radhë i është refuzuar lëvizja e lirë në zonën shcengen.

Absolutisht e papranueshme për Komisionin Evropian  për të renditur Kosovën si një nga vendet e treta të kërkuara për viza që kërkon Malin e Zi dhe Maqedonisë të Veriut të prezantojë viza për Kosovën”.

“Veçanërisht shqetësuese pasi Kosovës me vite iu mohua padrejtësisht #VisaLib! Dyfish, pasi e gjithë kjo vjen pas marrëveshjeve të Procesit të Berlinit”, ka thënë ai.

Kosova vazhdon të jetë vendi i vetëm në rajon që nuk ka liberalizim të vizave.

Related posts

Policia me plan operativ, për tri ditë identifikoi 44 fëmijë lëmosh-kërkues

D V

EXIT POLL-i nga UBO në RTV Dukagjini për Mitrovicën: Bedri Hamza fiton pa balotazh

D V

Limaj: Rama të marrë iniciativë për anëtarësimin e Kosovës në NATO

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More